Jan_s80

Pierdere ulei semering arbore

13 posts in this topic

Salut am si eu o problema cu semeringu de la arbore din spatele volantei la un d5 de 163 cp.A mai schimbat cineva asa ceva?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Da se mai intampla sa mai curga, iti recomand semering Corteco, cu Victor Reinz au fost probleme .

Da am schimbat la mai multe masini, din pacate e mult de munca mai ales daca e automata .

Share this post


Link to post
Share on other sites

Da e automata si semering luai elring era cel mai scump.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Eu zic ca o sa ai o surpriza cand o sa dai jos cutia si o sa vezi ca de fapt nu curge pe la simering ci pe la un dop ce este situat deasupra arborelui.Am avut 3 cazuri in care a fost vorba despre respectivul dop.

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Gasi astazi problema a sarit acel dop si daca ma poate ajuta cineva cu un cod de piesa.

Share this post


Link to post
Share on other sites

981713 poz 1

8687868 poz 4

GR-224434.jpg

Share this post


Link to post
Share on other sites

Salut, am o curiozitate...daca am pierdere de ulei pe la acest semering...si o data a ajuns ulei pe esapament (cred) si mirosea a incins si a iesit putin fum de prin acea zona...este sansa sa ia foc masina? Sincer...vreau sa plec din UK spre Romania si as vrea sa o repar acasa, nu aici...ce sfaturi aveti?aici sa schimb acest semering ma costa in jur de £400 (2000lei) Va multumesc frumos.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Daca ai pierdere de ulei pe la acel semering nu are cum sa ajunga uleiul pe esapament, uleiul nu poate zbura, el respecta legile fizicii si ajunge jos/stanga/dreapta si nu sus peste cutie .

3 people like this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Dar ar fi altceva prin zona unde poate ajunge sa arda? Intreb deoarece am patit o data cand era cald sa iasa fum(foarte putin) si miros de incins de pe langa cutia de viteze...e riscant sa plec la drum lung cu ea asa?multumesc frumos!!!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Mie nu imi scoate fum ... si merg asa de cand am masina 3 anii ... si pierdeam si pe la acel retur de la turbo ... si pe la un injector de care ma sfatuit bogdan sa il strang ... inca nu a luat foc :)

Evident si pe la palier

Pe acolo inca am perderi

Share this post


Link to post
Share on other sites

Dar ai simtit vreodata sa miroasa a ulei incins...ars? Fumul nu se prea vede...doar foarte putin de tot...am un filmulet, dar nu il pot upload...nu stiu cum.mersi frumos

Share this post


Link to post
Share on other sites

Salut, am fost la volvo si au spus ca pe la acest semering curge ulei...cost £1000...:-))))

Am hotarat sa o las asa ;-) va multumesc frumos!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now