Lucian Alexandrescu

Zgomot motor/cutie de viteze

15 posts in this topic

Buna seara.

Am un Volvo S60 2.4D 120KW din 2002.

Nu am avut nici cea mai mica problema cu masina asta pana acum ceva timp.

De la un timp am inceput sa remarc un zgomot(metalic, ca si cum 2 sau mai multe piese metalice s-ar lovi intre ele) la motor sau cutia de viteze (nu imi pot da seama exact) numai atunci cand schimb viteza sau masina este bruscata.

Am fost la service cu ea, mi-au gasit un tampon de motor rupt si au mai spus ca e nevoie si de bucsa anti-torx sa fie schimbate.

Toate bune si frumoase, au fost schimbate, insa zgomotul a ramas aproape la fel imediat dupa reparatie.

Aveti idee de la ce ar putea fi?

O zi frumoasa in continuare!

Share this post


Link to post
Share on other sites

mai predominant acest zgomot la plecare de pe loc ? se aude mai tare cu geamul deschis ? si se aseamana unui click metalic ?

Share this post


Link to post
Share on other sites

La plecarea de pe loc foarte brusca se aude, de asemenea la o franare brusca, orice tine de smucit sau bruscat, se aude si cu geamul deschis, da am putea spune si asa, click metalic.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Mia spus un mecanic din Germania de la reprezentanta volvo ca exista o problema cu suruburile care strang planetarele (la roata acolo pe mijloc)acesta se slăbește / nu e suficient de puternic, si provoaca acel sunet metalic. El mia spus ca foarte multe au venit la reprezentanta si lea explicat clienților problema. Celor care vroiau o rezolvare le-au lipit planetara si gata...

Acum trebuie sa vezi daca aia îți provoac Sunetul sau nu. Eu cu geamul inchis nu prea il aud

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nu eu.. nenea de la volvo :))

El a spus ca doar un client a fost reticient si ia lipit planetara... dar dacă ai probleme cu rulmenți nu știu cum mai desfaci

Share this post


Link to post
Share on other sites

Toate fac asa, deci e problema comuna.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Este foarte posibil, cel mai bine este sa mergi pe la un service Volvo sa-ti confirme un mecanic sau sa ajungi la intalnirea saptamanala si iti confirma colegii .

Share this post


Link to post
Share on other sites

Poate nu imi amintesc corect si se aude si cu geamul inchis...

Eu tot am strans am pus vaselina mai multa pe planetara (zimtii aceia)scapi o vreme dar se reîntoarce

Share this post


Link to post
Share on other sites

Eu am acele suruburi cu cauciuc OEM si la cea de pe stanga tot mai face zgomot cand si cand...

Sent iPad using Tapatalk

Share this post


Link to post
Share on other sites

Dinspre ? Planetara avand 2 capete .nu de alta dar sa nu arunci banii pe fereastra

Share this post


Link to post
Share on other sites

@Lucian, poate de la partea dinspre cutie pt ca partea dinspre roata face la viraj nu pe drept .

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now