george_s40

Eroare SRS

36 posts in this topic

Salutare.

Va rog sa ma ajutati sa-mi spuneti cum as putea inlatura eroarea:

SRS-010 D, Seat belt tensioner, driver Faulty Signal.

Am pus si o poza de pe tester.

Multumesc.

Cu vida nu se sterge.

post-581-0-32588800-1404147770_thumb.jpg

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nu se sterge pentru ca este o problema permanenta. S-a intamplat ceva cu centura soferului, de fapt cu capsa pirotehnica, sau cu cablajul care merge la ea

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Si eu zic ca este de la cablu-mufa!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Sscoate mufele de sub scaun si baga putin spray de contacte in ele. Eu am patit asa cu airbag-urile, nu se sterge eroare din bord, nici din vida...am efectuat operatiunea curatat mufe ai am reusit!

Sent from my Nokia 3310 using Tapatalk 2

Edited by Dinoco

Share this post


Link to post
Share on other sites

Este posibil sa fie senzorul din stalp?

Mufele le-am taiat si am legat pe direct. Asa am crezut si eu dar nu e de la ele.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Cum adica ai taiat mufele si ai legat pe direct ? Ce ai bagat in mufa airbagului ?

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nu este senzor din stalp si este ceva legat de centura. senzorii sunt monitorizati separat. Desfa ornamentul de plastic de pe stalp si vezi ce se intampla la mufa centurii. eventual da cu spray de contacte.

Cum adica ai taiat mufele si ai legat pe direct ? Ce ai bagat in mufa airbagului ?

Pe alea de sub scaun, cred ca le-a taiat

Share this post


Link to post
Share on other sites

Da! Pe cele de sub scaun le-a "ocolit"...

Tot acolo (sub ornamentul de plastic de pe stalp) l-am trimis si eu. E un pic de munca de umblat acolo, insa trebuie verificat pt a scoate din calcul o mufa/contact "viciate".

Share this post


Link to post
Share on other sites

Am taiat firele de la contactele de sub scaune crezand ca e contact imperfect la mufe. Le-am legat direct. Am desfacut ieri stalpul. Totul pare ok acolo. O sa schimb senzorul de la pretensionare centuri.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Din cate stiu eu, capsa pirotehnica este integrata in centura si se schimba impreuna cu centura

Share this post


Link to post
Share on other sites

Din cate stiu eu, capsa pirotehnica este integrata in centura si se schimba impreuna cu centura

Exact.

Share this post


Link to post
Share on other sites

deci nu ma ajuta cu nimic sa schimb senzorul?

Ar thebui sa schimb tot ansamblul de la centura?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Da.Sau cel putin asa e la mine.tot ansamblul inseamna inclusiv centura.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Cauta/ cumpara o rezitenta de 2 - 2,2 ohmi (costa 10-30 de bani) si o bagi in mufa care intra in centura (cate un crac in fiecare gaura) si apoi vezi daca se reseteaza eroare. Daca se reseteaza, inseamna ca este centura de vina, daca nu se reseteaza, problema este din alta parte

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

La care din mufe te referi? Sub scaun nu mai am. Mai e cea de la senzorul de la pretendionare si mai e contactul unde bag

centura .

Share this post


Link to post
Share on other sites

La centura pe stalp

ai o mufa la capsa

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ok. Maine o sa vad ce fac. Multumesc tuturor pentru ajutor.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Salutare.

Am schimbat si senzorul si cilindrul care tensioneaza centura primite de la Cipilika( i-i multumesc pentru ca mi le-a dat sa probez) si rezultatul a fost acelasi.

Dupa cel putin 10 teste si stergere de erori, becul de la airbag s-a sters tot cu piesele pe care le-am avut pe masina.

Foarte ciudat. Nu am facut nimic deosebit.

Ciprian de pe forum m-a ajutat cu testerul deci cei din zona pot apela cu incredere.

Am postat acest aspect pentru a le arata colegilor de pe aici ca e bine cateodata sa insisti cu stergerea erorilor daca nu-ti iese din prima.

Weekend placut.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Sincer nu cred ca insistatul ti-a rezolvat problema.Eu as zice ca mai degraba un contact imperfect, care la cat te-ai frecat tu pe acolo, si-a revenit.Cel putin pentru moment.De aia cred ca e bine totusi sa se pastreze mufele, in general vorbind,

Share this post


Link to post
Share on other sites

Sau o clona proasta, se intampla des bube din astea.

Share this post


Link to post
Share on other sites

salut volvisti ...azi a aparut in bord martorul de srs,si nu pot sa-l sterg,dupa un drum de vre-o 2000 km in conditii sa spunem de "masina arhiplina....pina la refuz",ma gandesc ca persoanele care au stat in spate si-or fi bagat piciorusele mai adinc pe sub scaune si probabil si eroarea,au deranjat ceva mufe pe acolo?cu toate ca in vida imi da altceva....ceva idei?pun si ceva poze

post-190-0-38332800-1405024443_thumb.jpg

post-190-0-60352900-1405024483_thumb.jpg

post-190-0-09751500-1405024500_thumb.jpg

post-190-0-82043200-1405024530_thumb.jpg

post-190-0-78540100-1405024548_thumb.jpg

post-190-0-39124300-1405024581_thumb.jpg

Edited by mikaita

Share this post


Link to post
Share on other sites

Calculatorul de airbag defect. Ai si eroare "defective srs control module". Din cauza lui ai erorile pe airbagul volan.

Sau mai poate fi spira de la volan

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

am demontat calculatorul de airbag si verificat mufa....nimic,desfacut volanul si verificat panglica....nimic,tot atunci cand s-a aprins srs,am ramas si fara claxon (verificat siguranta+releu+spray mufe...etc)...si degeaba

Edited by mikaita

Share this post


Link to post
Share on other sites

Atunci clar este spira defecta!

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

te referi la acea panglica?poate gasesc undeva una de proba sa vad daca ea este de vina...si poate ma ajuta Ciprian.....

Edited by mikaita

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now