Grey

Usita rezervor

28 posts in this topic

Nu mai tine arcul. Stie cineva cum se poate repara?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Mda... multumesc... nu am intrebat de inlocuit, judec atit si singur. Pun una noua si se rup si aleia urechiusele.

Sint curios daca a reparat-o cineva, dar deja mi-a raspuns altcicineva ca da, asa ca multumesc !

Adresa pe care mi-ai dat-o sunt cam scumpi fata de acestra http://www.ipdusa.com/products/4823/112130-fuel-door-hinge-repair-kit-p2-s60-s80-v70-xc70-xc90

Edited by Grey

Share this post


Link to post
Share on other sites

Se repara cu 2 negrese (metoda eleganta) sau cu holsuruburi zincate+saibe (metoda mai putin eleganta) .

20130605_131319_zps4587681d.jpg

SUCCES !!!!!!!

3 people like this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Multumesc !

Asa mi-a recomandat si pe celalalr forum cineva. Si mai zicea si de un magnet .

Share this post


Link to post
Share on other sites

Tu ai zis ca nu se mai inchide usita si vrei sa stii cum se repara, nu ca vrei sa faci o tiganie! Daca este mult sa dai 60 de lei, sa te tina 10 ani, atunci nu stiu ce sa mai zic!

In alta ordine de idei, cat costa piesa in USA+ transport+ vama=????

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ionele, ce vama sa platesti la 12$?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ionele, ce vama sa platesti la 12$?

Nu stiu bre daca se plateste si cat (dar stiam ca se plateste, daca iei din SUA), dar si fara vama, costa 42 de lei acolo. Transportul este mai putin de 20 de lei, sa iesi mai ieftin decat in RO?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Tiganie e sa cumperi ( dar si sa vinzi ) o bucata de plastic

despre care stii sigur ca e proiectata defectuos.

Nu discutam de pretultransportului, cei pe care ii recomanzi expediaza gratuit ? Cit vor pe transport ? 30 ron? 40 ? 50? Cit iasa totalul? 100 de ron ? Adica vreo 31 de dolari? Adica de aproape 3 x pretul din US?

Edited by Grey

Share this post


Link to post
Share on other sites

@Grey, din profilul tau vad ca locuiesti in toata USA, deci probabil esti vecin cu IPD si in toata Romania (ceea ce cuprinde si Bucurestiul), deci poti sa-l ridici personal.

Transportul in RO costa 8-10 lei cu Posta Romana si aprox 20 lei prin curier. De ce e proiectata defectuos, ca se rupe dupa 10 ani?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Hadeti sa incheiem, dvs aveti dreptate .

Edited by Grey

Share this post


Link to post
Share on other sites

Si ce te retine sa o cumperi de acolo?

Share this post


Link to post
Share on other sites

@panutz:

Nu sint singurul care spune ca piesa e proasta.

Plasticul din care sint facute urechiusele e prea slab pentru arc

sau invers : arcule e prea tare pentru ele.

Si al meu s-a stricat cind avea masina 4 ani iar cel pe care l-am instalat -orig. Volvo - a tinut putin peste 2.

2 ani am mers fara, usita se deschidea singura la viraje la stinga iar acum e la fel dinnou, adica defecta, de alti aproape 2 ani.

De aceea nu cumpar nici de acolo nci de la magazinul dvs.

Edited by Grey

Share this post


Link to post
Share on other sites

@Grey, mie mi-au rupt balamaua la spalatorie, cand a bagat jetul si avea 10 ani balamaua. Acum are 1 an asta noua, dar nu mi se pare o avere schimbatul acesteia si nici nu cred ca m-as imbogati, cu vreo 20 de lei pe care i-as scuti sa iau din SUA si sa astept 3 saptamani sa ajunga.

In alta ordine de idei, link-ul cu piesa nu este al magazinului meu, nu-i fac reclama si nu am zis sa cumperi de acolo. Era un link in care apare si poza si pretul in lei si mai este si din Romania. Momentan nu am magazin de piese si nici alt fel de magazin. Ca sa te linistesti sunt curier si asta imi ocupa toata ziua!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ionele dupa cum ai observat astia de locuieste in SUA e tare zgarciti, nu are una de 10 USD in buzunar si toate e scumpe in RO si e mai bine in SUA. Adica ne trebe si noua un Obama din ala de-al lor ca sa fie bine............sa nu fie rau .

Limba romana e greu da in SUA e mai greu .

2 people like this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ionele dupa cum ai observat astia de locuieste in SUA e tare zgarciti, nu are una de 10 USD in buzunar si toate e scumpe in RO si e mai bine in SUA. Adica ne trebe si noua un Obama din ala de-al lor ca sa fie bine............sa nu fie rau .

Limba romana e greu da in SUA e mai greu .

pfffff!

Sa-mi trag unaaa! fratiorii mei ! de la atata sex....nu mai vad ce scrie americanul ?!!!

Share this post


Link to post
Share on other sites

sunt curios de ce a luat un volvo "de rahat" si nu a luat o "masina germana" de aia cu traditie , e 50-60 ron balamaua . cee o sa faca la alta defectiune ? noroc ca exista "SARMA " :)

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

@Dl Keyloss, la ce crezi ca ajuta vorbele dumitale in bataie de joc ? Ce rost are sa vorbesti asa?

Ma mira ca nu s-au autisesizat administratorii inca.

Legat de balama, asa e, nu dau!.

Si nu dau pentru ca cineva de pe celalalrt forum mi-a aratat o rezolvare foarte frumoasa .

Tot de ce e nevoie e un holdsurub, dumneata cit ai da pentru un holdsurub ? Ai da 60 de lei pe surubul din poza asta ?

http://www.************...tach=3444;image

Edited by Grey

Share this post


Link to post
Share on other sites

Macar ai incercat... E holsurub, nu holdsurub:))))

Nu cred ca vei gasi pe cineva pe forumul asta care sa fie de acord cu ideea ca un holsurub e "o rezolvare foarte frumoasa ". Eu nu as spune nimanui ce mestesug am realizat daca as face asa ceva masinii mele.

Dar e decizia ta asa ca bafta!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Deci, dumneata spui ca toata lumea e indoctrinata si convinsa

sa cumpere orbeste produse inutile doar pentru ca asa li s-a spus ca.i bine.

Frumos, n-am ce zice... a ajuns capitalismul adevarat si-n Romania...

Ii fi de acord si cu reprezentantele care ne-nvata ca "piesle nu se repara, se inlocuiesc ...

... stai sa vezi cind nu vei mai trai din banii parintilor cum o sa ti se distorsioneze viziunile astea.

Daca vrei varianta corecta, ea vine din germana si e Holzschraube si inseamna "surub pentru lemn".

ROG UN ADMINISTRATOR SA INCHIDA TOPICUL, MULTUMESC TUTUROR PENTRU AJUTOR...

Edited by Grey

Share this post


Link to post
Share on other sites

E holsurub, nu holdsurub:))))

Se numeste holtsurub!!! http://dexonline.ro/definitie/hol%C8%9B%C8%99urub

Grey, si eu mi-am schimbat in 2011 bucata de plastic ce tine arcul usitei. Mi l-a rupt la spalatorie cand a dat cu jetul de apa pe usita din spatele masinii spre fata.

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Am facut 12 ani de scoala in limba germana, am un atestat eliberat de statul german care atesta faptul ca am cunostinte superioare de limba germana si cand mi-am facut cont pe site-ul asta am scris volvo-club,RO nu DE...

Daca stiai varianta corecta de ve nu ai scris din prima corect? Noroc cu dex-ul..

Si eu nu am mai fost la mecanic de ani multi cu masina... eu nu as fi deschis un astfel de topic...

Si nu incercam sa te conving sa faci cum spune toata lumea pe aici. ziceam doar ca e o solutie "tiganeasca".

Si eu cand nu am sa mai traiesc pe banii parintiilor cum zici tu, vreau sa cred ca imi permit luxul sa ma mandresc cu masina mea nu sa imi ascund "holdsuruburile" care inlocuiesc o bucata de plastic rupta. Si eu la varsta ta vreau sa iti demonstrez ca nu o sa fiu nevoit sa plec in america sa traiesc si sa dau de acolo lectii de viata. Sa-mi lasi numarul tau sa te sun peste vreo 10 ani.

@Andu G, sunt corecte ambele variante Holtsurub/Holsurub dar se foloseste cel mai des holsurub.:)

Edited by vpr
1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Te intreb si pe dumneata ca pe Keyloss: ce rost au vorbele astea? La ce sint bune ?

Cu ce ajuta si pe cine? Pe dumneata sigur nu, din contra.

Exista definitii pentru ce spui dumneata: indoctrinare si snobism. Ce rost au discutiile astea ?

Eu ma numar printre cei care prefera sa-si iroseasca cinci minute si 0,05 lei pe un surub care

nu se vede, decit sa inlocuiasc pentru a treia oara

o piesa, care nici ea nu se vede, de 1200 de ori mai scumpa.

( daca ai citit, ai vazut ca am inlocuit-o de doua ori - adoua oara am fost naiv, a triea as fi fraier )

Cu ce te deranjeaza pe dumneata chestia asta, de incepi sa ma insulti ?

Stai domnul meu, in tara si fa bani, daca poti , dar te rog

nu te lega de deciziile pe care le-au luat altii in viata, ca nu ma cunosti, pustiule!

Eu am incheiat si Rog inca o data administratorii sa inchida!

Edited by Grey

Share this post


Link to post
Share on other sites
Guest
This topic is now closed to further replies.