tehnicdvd

Raportare grave probleme motor

57 posts in this topic

Tu acolo NU ai citit erorile, ci ai citit statusul modulelor (ca au sau nu erori)

Sent from my ONE A2003 using Tapatalk

Share this post


Link to post
Share on other sites

@ironman te ajuta când ai un tester multi marca  ce nu citește odata toate erorile din toate modulele și te orientezi după acel meniu secret. Adică vezi pe ce modul ai erori și intri acolo. Eu la asta folosesc acel meniu. Acum ai înțeles? 

Te mai ajuta când vrei sa cumperi o masina și nu ai tester . Te uiți dacă are sau nu erori stocate .

Edited by Bogdan G
1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Dar o eroare stocata, nu inseamna neaparat si o problema

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ok, am inteles. Merci. Tre s-o duc oricum la Volvo la reparat usa, ii fac atunci o diagnoza serioasa si un update la 2.0. 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Salutare,

Azi noapte, în drum spre Iași, mi-a apărut mesajul "MotorSysteem Service Spoed". M-am oprit, am verificat ceea ce știu eu despre mașina și n-am observat nimic neobișnuit. Am mai mers 2 km și n-am observat nimic la mașina, mergea la fel că înainte. M-am oprit, am citit ceva pe aici pe forum și mi-am dat seama că nu prea pot face nimic. 

Dimineața, am verificat mesajele de eroare așa cum am citit pe aici și am obținut

Checking DTCS
DTCS in vehicle 
BCM checking
ECM DTC SET
HCM Checking
SWM READY
EPS READY
CEM DTC SET
SRS READY
CCM READY
DDM CHECKING
DIM READY
ICM CHECKING
PDM CHECKING
PAM READY
TRM CHECKING 
ADM  READY

Nivelul uleiului e spre maxim.


 Ultima revizie a fost acum 2 săptămâni (600 km), deci bănuiesc că este o problema cu ceva ce a crăpat acum, nu ceva vechi care s-a acutizat acum. 

De la momentul apariției mesajului și până în Iași am mai făcut 120 km fara nici o problema.

Îmi puteți recomanda un service aici în Iași care sa o mestereasca sa pot merge până în București?

IMG_20170610_112616470.jpg

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ai nevoie de aditiv pt dpf . NU e nici o tragedie . 

Share this post


Link to post
Share on other sites
La 6/10/2017 at 2:30 PM, Bogdan G a spus:

Ai nevoie de aditiv pt dpf . NU e nici o tragedie . 

Așa cum am pățit și eu cu 3 ani în urmă. Fără aditiv am mers cu mașina peste 1500 de km. De atunci nu imi mai bat capul cu DPF-ul/aditivul  și Bogdan știe de ce!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now