IANZ

Oglinzi laterale

8 posts in this topic

Furtul oglinzilor de la autovehicule marca BMW, Audi sau Mercedes este de notorietate. Cand asta se intampla unui VOLVO, fenomenul da de gandit.

M-am trezit fara ele acum cateva dimineti.

Cred ca operatiunea s-a desfasurat la comanda sau din teribilism.

E evident ce voi face dupa ce voi achizitiona noi oglinzi. In primul rand le voi incriptiona nr. de inmatriculare (sa se stie de la cine s-au furat) si bineinteles le voi monta grilaje de protectie (pentru un efort suplimentar in cazul unui „imprumut” ulterior).

Share this post


Link to post
Share on other sites

cum de au reusit? mi se par destul de... neamovibile

Share this post


Link to post
Share on other sites

Buna intrebare. De fapt s-au furat geamurile oglinzilor. Intr-o parte, modul de lucru a fost impecabil, cu grija fata de mecanisme si papuci, iar cealalta denota graba, prin lipsa unor componente.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Aha... deci ti-au furat doar sticla...

Atunci se explica. am avut accient cu V-ul meu, si oglinda de la sofer cu toate ca s-a lovit de ceva arbusti de salcam, nu s-a desprins de caroserie, doar s-a torsionat un pic din ax, sticla si restul ramanand intregi. Ma miram sa se fure asa de usor ca si la Vectra A.

Acuma conduc un Ford Mondeo din 2001 si mi-e dor de robustetea lui V40.

Pentru partea soferului am sticla de oglinda de vanzare (cu dezaburire) in stare f. buna. Nu este furata :D...

Pe partea pasagerului vand doar oglinda intreaga.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Multumesc pentru oferta. Insa astept dovada de la Politie pentru CASCO.

Share this post


Link to post
Share on other sites

cat vrei pe sticla de pe partea soferului. la mine e sparta. asa am cumparat masina. stii ceva si de amortizoare pe fata? ma intereseaza si alea ca am luat masina de la un criminal... taran prost... prieten foarte bun de altfel dar ii spun in fata asta oricand si are suspensiape fata praf. ala nu stie sa ocoleasca gropi.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nu e de notorietate mi-e mi-aufurat oglinzile de la S40 si oglinzile+motorasele aferente  de la S60 asa ca sa nu fiti mirati ! Si dupa ce iau oglinzile pt S40 de la Alex (Midnight - om de il pui la rana !!!)  le fura fura iara (i-am vazut pe camera de la poarta , ca le-am pus supraveghere la tampiti ) si l-am prins pe baiat exact cand se chinuia sa le desfaca si l-am intrebat daca sa-l ajut si el a spus : Ma descurc singur ca vreau sa le schimb ! iar eu mai nesimtit l-am intrebat : La masina mea ? (Mai departe cred ca va imaginati ce s-a intamplat) de a ajuns la sectia de politie carat de mine si de socru meu ! Si acum de vreo 2 saptamani vad ca nu ii mai tenteaza ! Eu unu nu m-am gandit lafaza cu grilajele pt ca daca e sa le fure le fura cu totul !

Share this post


Link to post
Share on other sites

daca tot ati deschis topic cu oglinzele laterale ... stie careva sau a montat careva motorase la oglinzi sa se inchida (restranga )cand opresti masina ..

sau se poate pune motorase ?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now