Denis Ciobanu

Bobina de inductie

12 posts in this topic

Cu cateva zile in urma m-am trezit ca tremura masina din toate incheieturile.Stresant rau...am ajuns cu ea la service si mi-au zis ca bobina din bujia doi trebuie schimbata si mai mult de atat m-au sfatuit sa le schimb pe toate insa cand mi-a zis pretul am zis ca nu vreau decat pe aia defecta schimbata.

Faza e ca ieri iar a inceput sa faca urat dar nu asa tare insa dupa o pauza la vulcanizare nu mai face urat,merge bine.

Am auzit ca bobinele trebuiesc schimbate la un numar de km a mea are 270k insa chiar poate sa-si revina asa de la sine?

Inca nu m-am uitat sub capacul de plastic dar cu mai mult timp in urma cand am schimbat bujiile am observat ca doua prize de la doua bobine nu prea stau infipte la locul lor in acei conectori ma gandesc ca face si nu face contact...

Bobinele aratau bine fara fisuri sau impuscaturi voi ce ziceti sa le schimb sau sa ma risc asa cu ea.Pot sa iau la mana a doua ,se merita?

Edited by Denis Ciobanu

Share this post


Link to post
Share on other sites

Desfa capacul intai si vezi daca stau bine mufele in bobine, eventual daca au clemele de prindere rupte, leaga-le cu soricei de plastic. Poti cumpara si din dezmembrari o bobina, nu-i problema. Ca fapt divers, in RO o bobina noua costa in jur de 500 de lei si una la dezmembrari costa 100 de lei.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Dar bobinele se schimba normal la un anumit numar de km?

Colierele din plastic nu prea tin ca la caldura se dilata si se inmoaie...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Sincer sa fiu, nu stiu daca se schimba la un nr de km, insa nu vad motivul schimbarii lor, atata timp cat functioneaza. Astea ori merg, ori nu merg, nu se consuma in timp. Eu am schimbat vreo 2 pana acum, iar restul inca merg

Share this post


Link to post
Share on other sites

Colierele din plastic nu prea tin ca la caldura se dilata si se inmoaie...

Tu pune si daca nu tin te rog sa ma critici !

Share this post


Link to post
Share on other sites

Da sunt deja doua si vad ca tin :smile: Insa partea proasta e ca motorul tremura cam tare in mers semn ca e timpul pentru alte bobine.Sau daca e sa schimb doar una nu stiu care e nasoala.

Ca sa scap si de coliere pot sa schimb singur si cablajul? Am vazut ca duce pe undeva pe dedesupt dar nu stiu unde.

Edited by Denis Ciobanu

Share this post


Link to post
Share on other sites

Daca nu ai tester, mergi pe varianta clasica: scoti mufa de la o prima bobina si vezi daca merge mai prost motorul, daca da, inseaqmna ca este buna si treci la urmatoarea si tot asa, pana ajungi la cea careia ii scoti mufa si motorul merge la fel!Cand scoti mufa din bobina si nu se intampla nimic, inseamna ca bobina respectiva este arsa.

PS: nu cred ca sunt 2, pentru ca la doua bobine arse, nu mai puteai merge cu masina

Eu zic ca te complici cu cablajul. Lasa-l asa cum e, cu soricei de plastic, ca nu-i problema

Edited by paunionutz

Share this post


Link to post
Share on other sites

Am scos una cate una si nu am observat nimic pentru ca la toate mototrul facea la fel.

Am fost la volvo si dupa o scanare mi-au zis ca bobinele doi si trei nu merg in parametri ideali.Adica inca mai merg dar sunt pe duca.

Intre timp am gasit pe net un set de cinci bobine sh si as vrea sa le cumpar insa nu stiu daca sunt bune pentru motorul meu scrie ca sunt pentru motor T5 cod 30713416

Voi ce ziceti?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Bobinele sunt la fel si la turbo si la aspirate!

Share this post


Link to post
Share on other sites

@Denis Sunt suuuper :D

Daca sunt la un pret bun .

Share this post


Link to post
Share on other sites

80 de euro cinci bucati toate de pe aceiasi masina si de aiceiasi varsta...Abia le-am pus am facut o tura si vad ca merge bine

Merci

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now