Sign in to follow this  
Followers 0
mani1976

Problemă relanti neregulat

4 posts in this topic

Am un S80 din 2003 cu motor B5254T2 de 2521cmc benzina și am montat pe el și un GPL (Tartarini).Problema este că l-am cumpărat cu acest relanti neregulat ,crezând că este o problemă ușor de reparat adică bujii,fișet sau bobine de inducție,dar s-a dovedit că nu este așa de ușor și nu este nici una din defectele preconizate de mine,dar mai bine să încep cu prima intervenție la mașină,care a fost în 2012 luna Octombrie ,când am schimbat bujiile fără un rezultat pozitiv.În Mai 2013 am fost la Primus și ei au început să ghicească ce ar trebui să fie defect la mașină ,bă clapeta de la accelerație ,operație plătită degeaba ,după care au zis că poate fii una dintre bobinele de inducție ,dar nu a fost nici asta ,atunci am plecat de la ei fără să îmi rezolve problema și cu o factură de plata de aproape 200 de lei.Anul acesta am încercat iarași să găsesc pe cineva care să îmi spună ce are motorul și încep să cred că areprobleme la supapele chiuloasei.Vă rog frumos să îndrumați către cineva care știe cu adevărat ceva despre motoarele Volvo.

Sent from my iPhone using Tapatalk

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pai ati schimbat si clapeta?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nu am schimbat clapeta,dar cei de la Primus au zis că nu are nimic și au făcut decât o "fund"ățare a ei,dar nu au mai știut să facă altceva.

Sent from my iPhone using Tapatalk

Share this post


Link to post
Share on other sites

Am măsurat aseară presiunea din cilindri și nu am găsit decât doi la fel restul mult mai mică presiunea.La cilindrii 1 și 2 am găsit presiunea de 12,50 - 13,00bari,cilindrii 3 și 4 am găsit presiunea 9,00 - 10,00bari,iar la ultimul cilindru am găsit presiunea de 11,50bari.

Asta înseamnă ca trebuie reparate sau schimbate unele supape ale chiuloasei?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now
Sign in to follow this  
Followers 0