Sorin Alexa

S60 2009 D5 mau multe intrebari

39 posts in this topic

Pe aceasta cale doresc sa "reclam" userul Bogdan G care m-a pus sa dau talpa la podea intr-a 4-a pana la 160 cred (ca nu mai aveam ochi si pt vitezometru). E chiar bestie motorul asta.

Am facut o diagnoza, in mare masina e ok, saptamana viitoare revin la el pt o revizie si curatat diverse apoi "apa, paie si bataie" cum se zice.

Edited by Sorin Alexa

Share this post


Link to post
Share on other sites

OK. Am pus masina in seara asta cu fata in zid. Mi se parea cam slaba faza scurta pe stanga si am observat ca lumina cam palpaie si e mai slaba decat la dreapta, semn ca e pe duca xenonul. Cum e aiurea sa schimbi xenon doar pe o parte (corectati-ma daca gresesc dar stiu ca nefiind uzate la fel se va vedea aiurea), im trebuie un set D2S cred... Philps si Osram sunt groaznic de scumpe, stiti o sursa ceva?

Multumesc

Share this post


Link to post
Share on other sites

Vorbeste la colegul Midnight si vezi ce preturi iti poate da.Intradevar este indicat sa le schimbi pe amandoua ca sa ai o lumina uniforma.

Share this post


Link to post
Share on other sites

D2S eu am de la OSRAM la 400RON/set sau HELLA la 340RON/set, sau TUNGSRAM la 300RON/set.

De fabrica VOLVO vine cu OSRAM daca-mi amintesc bine.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Sau chinezesti, 100 de lei set si tin cam 2-3 ani

Share this post


Link to post
Share on other sites

Sau chinezesti, 100 de lei set si tin cam 2-3 ani

Si nu vezi nimic pe ploaie si nu sunt 4300 k si sunt doar de design.

Share this post


Link to post
Share on other sites

E posibil sa am nevoie de D1S? In carte scrie D2S dar cica e posibil sa fie cu D1S.

Nu tin la brand, dar sa tina macar un an doi, sa lumineze corect, sa fie intre 4000 si max 5000k pt ca peste sunt doar de design.

Share this post


Link to post
Share on other sites

@Adrian vorbesti din experienta? Daca da, poate dai si cateva exemple, ca eu am montat si D1S si D2S chinezesti si functioneaza foarte bine. Se gasesc de la 4300k in sus si lumineaza foarte bine. Eu am de 6000k pe masina (D2S) si sunt foarte multumit de ele

Share this post


Link to post
Share on other sites

Tu ce zici m-am trezit vorbind sau din experienta. Inginerii marcilor de masini echipau masinile cu becuri 4300k probabil sa poti vedea si pe ploaie si sa fie lumina mai calda (galbena ) sa nu reflecte pe carosabil umed . Poate m-am exprimat gresit ce becuri chinezesti am cumparat eu aveau eticheta de 4300k dar lumina era pe undeva la 5000k-6000k nu era 4300k le-am tinut o luna dupa care am luat philips . Eu folosesc d2r philips, cu care nu am nevoie de proiectoare faza lunga etc.

Vadim a vazut. Scuze de off topic.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Problema cu becurile chinezesti este ca nu tin mult iar cele "de firma" s-au ieftinit destul de mult .

Oricum e nevoie de becuri D1S la farul de S60 cu ABL .

Share this post


Link to post
Share on other sites

Deci pana acum nu am gasit nici un bec sub 350 lei D1S, am gasit aici Osram la 220 lei bucata dar mi-e teama ca sunt fake. A luat cineva de la ei?

De astea chinezesti m-as cam feri ca intalatiile electrice la masinile de azi pocnesc din te miri ce.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nu stiu daca sunt fake, stiu doar ca sunt departe de pretul meu de intrare :)

Daca iti da factura la ele presupun ca sunt ok ;)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Am vrut sa vad cat de greu/usor se schimba becul. Pe stânga e mai complicat cu spatiul. Doar că am observat ca pecul iese foarte usor, am senzatia ca nu se asează bine in lupa. De aici si senzatia ca ar fi pe duca oare?. Pe dreapta becul nu se misca de loc. Nu stiu cumse scoate si nu am vrut sa fortez. Pe stânga iese suspect de usor.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now