vlad_23_09

Zgomot alternator

8 posts in this topic

Salut, Ieri a inceput sa imi faca un zgomot in directia alternatorului ca un fel de vibratie bataie, si cand accelerez si trec de 1000 de rot/min vibratia dispare. Cu cateva luni in urma mi s-a aprins si martorul de la alternator pt cateva secunde si apoi a disparut. Aveti idee de unde poate sa se auda?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Teoretic, alternatorul nu poate face zgomot decat din cauza rulmentilor

Share this post


Link to post
Share on other sites

Rulmentii, fulia sau rola intinzatoare pot genera probleme de acest gen. ...

Tapatalk - SAMSUNG GALAXY GRAND 2 SM-G 7102

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pompa servo si compresorul de clima iaras ar fi de verificat

Share this post


Link to post
Share on other sites

De obicei fulia de la alternator incepe sa faca probleme dupa un anumit timp,in special daca palpaie lumina..

Daca spui ca bate,auncea ii rola ininzatoare de la auxiliara,aia cu arc!!

Share this post


Link to post
Share on other sites

sfat:

scoate mai intai cureaua de accesorii si apoi roteste fiecare rola de la alternator-compresor-pompa servo si apoi vei fi sigur care din ele ii defect.

2 people like this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Rola alternator cel mai sigur!! Eu am pățit la fel

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nu e chiar asa sigur ca e rulmentul/rumentii din alternator. acolo sunt, cum spunea si colegul @cipilika: pompa servo, alternator, compresor de clima, rola intinzatoare, rola de ghidare... oricare poate ceda. azi am reparat unui prieten masina. s-a dus compresor de clima. cand era decuplat suna zici ca avea pietre in loc de bile la rulmenti si cand il cupla avea momente in care se bloca si nu mai invartea cureaua... pana a scos fum si a rupto fulia de la vibrochen... sunetul venea de la rola intinzatoare iar compresorul era uitat de soarta...

Cu vibratia care dupa 1000 rpm dispare am avut si eu probleme.. era rola intinzatoare:)

Si la fel poate fi si de la distributie... sa nu crezi ca poti face diferenta...

Cum a spus @Cipilika, da jos cureaua de la accesorii si vezi daca se mai aude, apoi invarte fiecare rola si vezi... daca inca suna, e de la distributie...

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now