edypsy

cum se schimba becurile din stopurile laterale la volvo s 40 2000

6 posts in this topic

    Se demonteaza de pe bara cu o surubelnita cu mare atentie sa nu le ciobesti. Apoi "sapi" in ceara care ingroapa becul si il "dezgropi" din ea. Apoi te duci la un magazin (de ex. eu am luat de la Al Padrino) si ceri bec de 2.1W, care are doar 2 fire si bulbul de sticla, fara soclu (sper sa aiba).

    Te inarmezi cu un letcon, lipesti la loc becul (verifica si cele doua diode sa vezi daca au continuitate doar intr-un singur sens), introduci becul inauntru si acoperi totul cu silicon sanitar. Pui la loc si happy happy-joy-joy !

Share this post


Link to post
Share on other sites

Intrebare: cam cat costa aceste lampi de semnalizare, noi sau poate second hand; are cineva?

Nici la mine nu merg si ma gandeam sa le schimb...

Pana la urma cred ca merge si varianta de inlocuire becuri dar daca rup vreo clema de prindere ce fac?

Share this post


Link to post
Share on other sites

N-ai cum sa rupi nimic,urmeaza sfaturile lui mc de mai sus ,iar banalele bucuri le gasesti la orice magazin piese auto,vezi sa la etansezi bine sa nu intre apa la spalatorie sau alte surse.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Dupa cum a spus mc mai sus,poti sa-l schimbi sau poti cumpara de la el lampa cu totul : piese-volvo.ro . problema apare daca este masina pana in 2000 sau dupa. daca este dupa,scaqpi usor, cumperi doar becul de la orice magazin de piese auto. daca este pana in 2000 (phase I), urmeaza-i sfaturile lui mc de mai sus, daca nu reusesti cumperi lampa cu totul, aproape 100 ron. Succes!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now