31 posts in this topic

Care cunoasteti ordinea tevilor in repartitorul de la frana de sub vasul cu lichid.

Ma intereseaza care teava vine de la roata spate dreapta pana la repartitor. Sa pot verifica daca pleaca lichid pe teava, ca la roata nu ajunge, si teava nu este strangulata, iar ABS-ul trimite lichidul la RR.

post-7143-0-97082100-1410559158_thumb.jp

post-7143-0-69876100-1410559410_thumb.jp

Share this post


Link to post
Share on other sites

Urmareste si tu traseul conductei, de la roata pana la pompa, ca nu e asa complicat

Share this post


Link to post
Share on other sites

Urmareste si tu traseul conductei, de la roata pana la pompa, ca nu e asa complicat

A fost destul de complicat, ca e bagata teava si pe sub rezervor si pe sub un scut care nu mergea desfacut de la filtrul de benzina, si in fata intra pe sub bascula.

Am reusit sa o identific tragand de ea si bocanind cu o surubelnita in teava.

Tevile sunt pozitionate astfel:

- dreapta sus = dreapta spate

- stanga sus = stanga spate

- dreapta jos = dreapta fata

- stanga jos = stanga fata

(pozitia in spatiu fiind cea a soferului)

Am desfacut teava si de la repartitor si de la etrier si am bagat aer pe ea cu o pompa de picior. Dar tot nu si-a dat drumul. Am urmarit toate teava si nu e strangulata. Am zis sa mai incerc cu o sarmulita dar are cam multe unghiuri teava si nu cred ca voi reusii mare lucru.

Edited by LGLro

Share this post


Link to post
Share on other sites

Cu sarma nu cred ca vei reusi. Incearca mai bine la o vulcanizare, sa bage aer cu compresorul

Share this post


Link to post
Share on other sites

Cred ca faci undeva o greseala sau iti scapa ceva, poate pleci pe traseul unei conducte si ajungi la finalul alteia. Nu are cum sa se infunde, doar poate sa fie strangulata.

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Cred ca faci undeva o greseala sau iti scapa ceva, poate pleci pe traseul unei conducte si ajungi la finalul alteia. Nu are cum sa se infunde, doar poate sa fie strangulata.

Am mers pe traseul ambelor tevi de la rotile din spate, si nu par strangulate nicaieri. Banuiesc ca e infundata ca eu asa am cumparat masina, nu mergea frana spate dreapta.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now