Marius Lozici

Panou sigurante

5 posts in this topic

Cine poate sa imi spuna cum sa scot o siguranta si sa o inlocuiesc cu alta. Am un volvo v40 din 2001 si trebuie sa o inlocuiesc pe cea de la radio...e in dreapta jos in colt si nu stiu cum e sistemul...stie cineva cum trebuie sa fac ca sa o scot? Multumesc.

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

In panoul de sigurante sau pe capac, trebuie sa ai un clestisor de sigurante. O clema mica de plastic (de vreo 2-3 cm). Daca nu ai clestisorul, folosesti un cleste cu varf http://www.sierra.ro/Cleste-cu-varf-alungit-ascutit-54-mm-p5369p.html, sau orice altceva sa poti trage de siguranta (o penseta ceva). Apuci siguranta si tragi spre tine, eventual misti stanga-dreapta, daca este intepenita! O scoti pe una si apoi o pui pe cealalta, in acelasi sistem

3 people like this

Share this post


Link to post
Share on other sites

uita la "cutiuta" aia galbena care are 3 sigurante... de acolo nu stiu cum sa le scot... daca erau celelalte era mai simplu. E un fel de protectie...nu stiu cat de bine se observa in poza....nu stiu ce sa fac ca sa dau jos de acolo siguranta...nu cunosc sistemul si nu vreau sa fortez sa rup ceva....daca stie cineva va rog sa ma ajutati :D

post-5995-0-99557300-1411902221_thumb.jp

Share this post


Link to post
Share on other sites

Daca ai tras de plasticul galben si nu iese cu totul, atunci cracaneaza marginile galbene, care vin peste siguranta si roaga pe altcineva sa traga siguranta afara, in timp ce tu le ti departate!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now