Guest Ullysse

Service si piese in Iasi !

14 posts in this topic

Salut tuturor!

  Daca e cineva din Iasi sau stie situatia pe aici, as vrea sa-mi recomande un service bun pt. un S40, si chiar un magazin  unde pot gasi piese Volvo!  Tot ce stiu pana acum este service-ul oficial Tester ( Ford tester) care au si Volvo numai ca sunt foarte piperati la preturi!  Am de schimbat cat mai repede placutele de frana si bieletele de directie fata.        Multumesc!!!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Placutele de frana le poti schimba singur, nu e mare filosofie daca esti un pic indreptat spre latura tehnica. Te poate ajuta si VADIS-ul (il gasesti pe Torrent, ai si un link in sectiunea S/V40 la "Manual in limba engleza").

Cu bieletele in schimb ar fi bine sa lasi pe cineva sa ti le schimbe, mi se pare ca trebuie re-reglate si unghiurile ulterior.

Numai bine !

Share this post


Link to post
Share on other sites

Multumesc de sfat dar nu prea ma pricep la mecanica auto si chiar daca am mai invatat chestii sincer nici nu-mi prea place! Oricum intai tre sa cumpar piesele si dupa aia sa le schimb. Cei de la service-ul oficial le aduc prin comanda si garanteaza pt ele dar oare gasesc si in alta parte poate masi ieftine? Si daca gasesc pot sa ma bazez pe ele? ??? Am  masina de nici o luna si inca am de invatat! VADIS-ul  deja il am dar unele chestii de acolo sunt cam in chineza pt mine!

Share this post


Link to post
Share on other sites

piesele se pot comanda cam pe la orice magazin care importa piese din Germania. cu placutele nu-i mare inginerie, le poti schimba si singur, dar in privinta bileletelor ar fi bine sa te duci la un service. orice service! (poate mai putin unul din coltul strazii) apoi, intr-adevar trebuie re-reglate ungiurile rotilor, operatie care, de asemenea, se poate efectua la un service ce dispune de un sistem electronic al reglajului. toate aceste sisteme stiu datele masinii tale si nu este foarte complicat.

M.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Salut! 

 

Am gasit magazine si in Iasi  care au sau aduc piese de Volvo la comanda la preturi in jumatate sau chiar de 4 ori mai mici decat la reprezentanta !

  Cel mai ieftin si profesionist mi s-a parut la Bosch unde au si magazin si service. Am si comandat placutele de frana. Instalarea e gratuita la pesele cumparate de la ei. Oricum pretul e foarte bun chiar suspect de bun: 105 RON set(instalare inclusa), comparativ cu late magazine care imi aduceau placutele la comanda pt. 260- 300 RON, sau cu mirifica reprezentanta la care costau 450 RON placutele si inca vreo 100 RON instalarea lor.  Acum sper ca cei de la Bosch sunt profesionisti si piesele sunt cat de cat de calitate. Astept si parerea voastra.

Share this post


Link to post
Share on other sites

imi poti spune unde e acest service-magazin bosh?

dar incearca sa mi explici ca unuia care nu e din Iasi pentru ca eu chiar nu locuiesc acolo:P

Share this post


Link to post
Share on other sites

Am un volvo v70 tdi, an fabr 1998, motor 2.5. Mi sa aprins becul la bord cu semnul LAMBDA. daca ma puteti ajuta unde pot gasi un tester sau despre ce este vorba. as prefera serviceul sa fie in iasi deoarece trec pe acolo mai des.  MULTUMESC !!! ???

Share this post


Link to post
Share on other sites

  Salut! E mult de cand am scris ultimul mesaj. S-au schimbat multe legat de magazine prin Iasi, intre timp. Cel mai bun magazin pot sa spun garantat ca e Verona din Tatarasi. Au cele mai mici preturi din oras. Iar cel mai bun service il gasiti singuri.....

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ar fi vreo cateva. Cel mai bun service nu pot sa zic care e, dar cel mai bun mecanic, da! Dupa parerea mea. Este un service in Tatarasi, se cheama Master Auto. Pe mecanicul cel bun il cheama Vali Dorneanu. Intrebati de Vali. De evitat insa celalalt mecanic, unu tanar si nesuferit. totusi sa stiti ca omul este expert in Audi-Vw, dar se pricepoe la orice. Este, insa, cumplit de ocupat, are programari cu saptamanile. Daca va gasiti un loc a doua, a treia zi, aveti mare noroc.                Bafta!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Am vrut sa imi schimb distributia la ei si au zis ca nu scule ca sa se apuce de ea...

Share this post


Link to post
Share on other sites

da Lawrika, le-ar fi trebuit 3 chei si un levier,sigur nu le au, poate au doar un ciocan si o dalta, cum pot spune asa ceva? ???

Share this post


Link to post
Share on other sites

  Probabil au destui clienti si nu se complica cu lucruri noi. Urat din partea lor!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now