Cotzo

Probleme lumina ambientala(plafoniera)

7 posts in this topic

Buna seara...Am un volvo C30 2.0 D 2007.

Mi-am pus in portbagaj un bec Led (sofit) la picioare tot niste Leduri 5w5 iar cand am incercat sa imi pun si pe plafoniera am observat ca plafoniera din fata si din spate nu se mai aprinde (avand becurile normale). Cand dau oglinzile in jos atat de la pasager cat si de la sofer se aprind, dar daca le aprind pe amandoua scad din intensitate, iar becul din fata cat si cel din spate se aprinde ffff putin...cand am vazut astea am pus toate becurile normale si se intampla aceeasi problema...Parca nu ar da destula putere sa se aprinda??Daca am becurile aprinse de la oglinda pasager, sofer, de la picioare, toate scad din intensitate..

Sa se fi ars vreo siguranta? sau este siguranta prea mica si nu duce??

Cand deschid portiera mi se aprind becurile de jos,( atat cele normale cat si LEd) in afara de plafoniera, cand deschid portbagjul se aprinde becul (normal si LEd). In bord nu imi da eroare de bec ars...

Stie cineva sa imi dea vreun raspuns???Am ars ceva???

Scuzati deranjul...O seara placuta in continuare.!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nu exista " siguranta prea mica si nu duce" siguranta cand e prea mica face poc si gata , in alta ordine de ideei , cand ai incercat sa pui becurile in plafoniera nu ai tras de ea cumva mai tare sau mai stramb sa ii iasa vreo mufa ? bec-urile pentru "citit" merg ?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Și becul pentru citit se aprinde f puțin... Iar dacă aprind și oglinzile de la șofer și pasager își pierd din intensitate...Cu privire la mufa nu am dereglat ca altfel nu se aprindea deloc. Totuși primește curent dar Fff puțin.

Ms oricum pentru răspuns....

Când deschid portiera mi se aprind doar luminile de la picioare... De la plafoniera spate și fata nu se aprind...Asta este ca o completare...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pare a fi un scurt undeva sau o lipsa de minus. Daca spui ca se aprind normal cand dai parasolarele in jos, inseamna ca pe traseul respectiv s-a intamplat ceva!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Acum am mai verificat și când ma uit în oglinda de la șofer și cea a pasagerului mi se aprind luminile dar foarte puțin... Îmi da foarte putina lumina. Dacă deschid portiera îmi scad din intensitate toate luminile. ... Dacă apăs pe butonul din plafoniera închis deschis mi se închid becurile iar cel din spate abia dacă se aprinde... Cele de la picioare se închid normal

Share this post


Link to post
Share on other sites

Se poate inchide....S-a rezolvat. Multumesc lui Bogdan G: :hello2:

Era arsa siguranta....dar asa este cand nu stii, nevoia de invata. o zi buna sa aveti

Share this post


Link to post
Share on other sites

Precum ti-am raspuns pe PM acum doua zile, trebuia sa verifici sigurantele de la bun inceput...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now