paunionutz

DIY Demontare tapiterie scaune si bancheta S60/V70

6 posts in this topic

Dupa cum am scris si in DYI, daca aveti probleme la demontarea scaunelor de pe masina, nu mai continuati, pentru ca ceea ce urmeaza va depaseste.

Daca nu aveti cunostinte tehnice minime, scule elementare, un pic de indemanare, nu va apucati

Recomand desfacerea tapiteriei in casa, sau daca nu aveti spatiu, puneti o patura pe jos, pentru ca o sa tavaliti scaunele pe toate partile si se vor murdari.

Operatiunea dureaza aprox 2-4 ore la un scaun. La mine a durat 4 ore pentru 2 scaune cu tot cu demontat-montat pe masina, insa la mine este al 4-lea set de scaune desfacute

La bancheta dureaza 6-8 ore

Am atasat 2 fisiere pentru ca unul singur era prea mare si nu-l puteam urca pe forum.

Spor la treaba!

Demontare tapiterie scaune Volvo S60 si V70.pdf

Demontarea tapiterie bancheta.pdf

9 people like this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Astazi am masurat rezistenta de la incazilea scaune ( la sezuturi ) , la scaunul de la sofer mi-a dat undeva la 0,90 ohm iar la pasager 0,06....

Share this post


Link to post
Share on other sites

Astazi am masurat rezistenta de la incazilea scaune ( la sezuturi ) , la scaunul de la sofer mi-a dat undeva la 0,90 ohm iar la pasager 0,06....

De aici tragi concluzia, de ce nu se incalzeste scaunul pasagerului :D

Share this post


Link to post
Share on other sites

Din pacate da... nu stiu daca si gasesc incalzirea separata....

Share this post


Link to post
Share on other sites

Din pacate da... nu stiu daca si gasesc incalzirea separata....

Buna seara,

Din cate stiu se gaseste dar partea de rezistenta separat, de exemplu:

http://www.ebay.co.uk/itm/NEW-Universal-Car-seat-Heater-Heated-5-Level-Gear-Switches-2-Seats-Pad-Cushion-/301443363479?pt=UK_Car_Interior_Accessories&hash=item462f6cb297

Mult succes la reparat.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Din pacate da... nu stiu daca si gasesc incalzirea separata....

Gasesti la Ionut_Lup, doar incalzirea, dar este cu tot cu burete si este 100-150 lei, dar sa-i spui ce model de scaun ai. Daca nu are pentru modelul tau, te chinui sa dezlipesti rezistenta de pe un burete si sa o montezi pe celalalt.

@Gfieraru din pacate nu merge pusa incalzirea respectiva pe instalatia OEM a masinii

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now