Guest Nelu

scapat nevatamat dintr un accident considerat: dauna totala cu S 60

19 posts in this topic

astazi, m am umplut din nou de respect pentru S 60.

pe un drum judetean, in curba, in panta, pe ploaie, am evitat o groapa din mijlocul drumului.

pe partea dreapta a directiei de mers spre innainte pe nisipul care a ramas de la deszapezire, cred ca mi a taiat ceva un cauciuc, am derapat spre stanga, cu fata intr un sant, m a intors cu spatele inainte dupa care, dupa ce am defrisat 4 pomisori, am ajuns din nou pe drum.

fata de pozitia initiala, m am rasucit 270 grade.

inspectorul de la daune, s a antepronuntat: dauna totala.

leziuni: zero.

va prezint ultimele poze cu acest S 60.

post-952-12877847286285_thumb.jpg

post-952-12877847289_thumb.jpg

post-952-12877847292077_thumb.jpg

post-952-12877847295143_thumb.jpg

post-952-12877847298194_thumb.jpg

Share this post


Link to post
Share on other sites

Permite mi sa ti spun ca ai scapat usor.Am avut un accident cu un A8, acolo sa vezi dauna totala....sper sa reusesc sa postez cateva poze....si apoi astept parerile vizitatorilor..

post-738-12877847319141_thumb.jpg

post-738-12877847319956_thumb.jpg

post-738-12877847320778_thumb.jpg

post-738-12877847321408_thumb.jpg

post-738-1287784732204_thumb.jpg

post-738-12877847322694_thumb.jpg

Share this post


Link to post
Share on other sites

  E dragi volvisti.......nu insemna ca fac reclama celor de la Ingolstadt dar....sa nu patiti ca nelu si ca mine.Vreau doar sa va spun ca de acolo 780-ul a iesit teafar nevatamat si fara nici o zgarietura pierderea cunostintei sau ceva de genul asta.Am dat piept cu un copac si un stalp..

    ATENTIE!! NU AVEAM CENTURA DE SIGURANTA PUSA!

Share this post


Link to post
Share on other sites

@nelu: imi pare rau pentru ce a patit bijuteria ta  :( ,dar in aceelasi timp ma bucur ca tu esti teafar si nevatamat...

o intrebare: ce viteza aveai?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Of Doamne... Bine ca ai scapat fara rani !!!

Nu e foarte grav avariata masina, insa ma bucur din suflet ca esti intreg ! Imi pare rau ca te-ai bucurat putin timp de ea, pt. ca presupun ca deja te atasasesi...

Asa imi vine cateodata sa urlu de tara asta nenorocita  :machinegun:

Share this post


Link to post
Share on other sites

va multumesc ca mi sunteti alaturi la aceasta durere sufleteasca.

in ce priveste viteza, de obicei respect regulile, viteza o depasesc insa cu cel mult 10 km / h.

un politist de la rutiera a spus ca aveam 80 km. eu cred ca aveam mai putin.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Oricat de atent, precaut si pregatit sa fi ......nepasarea altuia, lucrurile marunte, aparent lipsite de sens ne pot creea suferinte care o viata nu se uita.....asa e peste tot unde traiesc oameni.........la noi e doar totul la patrat............i-mi pare rau pt ce ti s-a intamplat si ma bucur ca ai fost singur in masina............iata ca aici se potriveste expresia " bine ca familia nu a fost langa tine"...........revino-ti cat mai repede...... O0

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ma doare sufletul cand ma uit la frumusete de masina facuta praf, ale dracu drumuri din tara ,

Bine ca tu esti sanatos si nu ai avut viteza mare.

Eu ma gandesc cu teama as vrea sa vin cu al meu S40 in tara prin iunie, dar cand ma gandesc la drumurile din tara imi vine rau , cred ca fac mai mult de la vama pana in bucuresti decat o sa fac din Amsterdam pana la intrare in Ro.

Nelule sa te vedem cat mai repede in S60.

Share this post


Link to post
Share on other sites

imi pare rau pentru ceea ce ai patit..important este ca tu esti intreg si sanatos..cat despre masina,vorba aia din batrani,fierul se indreapta....dupa cum arata masina nu ar fi un efort supraomenesc sa o pui iar pe roti si pe sosea...elementele de caroserie se inlocuiesc usor..bine ca nu e motorul facut praf...

Share this post


Link to post
Share on other sites

  Dupa ce a fost luata din jurul stalpului.Descarcerarea nici nu a fost afara.Eu singur am iesit afara.A sosit Politia,apoi salvarea care defapt mergea la un alt accident.Am dat declaratii la Politie siapoi pe picioarele mele am mers...preventiv la SMURD.M au intrebat ce am patit si dupa ce le am spus nu le venea sa creada.

Share this post


Link to post
Share on other sites

@nelu, m-am speriat cand am vazut ce ai patit! Slava Domnului ca ai scapat cu bine!! Restul nu conteaza...

@780-ul, din cele 9 vieti, ai mai ramas cu 8! ;)

Aveti grija de voi baieti!! Conduceti cu grija!!

  ´´Vaya con Dios!´´

Share this post


Link to post
Share on other sites

Eu il cred ca nu avea nici macar 80km/h pentru ca nu s-au deschis airbagurile. Senzorii de SRS sunt situati in pozitii cheie la S60, cei laterali in stalpii de la usi (care nu au fost suficenti comprimati) si cei frontali se deschid la un impact de peste 60km/h........ conform testelor NCAP.... Nu a fost o franare dinamica brusca, concentrata in partea frontala a masinii dar e clar ca nu a avut 80km/h.

  Oricum cred clar ca omul nu a avut viteza si asta i-a salvat viata......si ma bucur ca nu are nici o vatamare corporala. Cat despre drumuri....imi este scarba ca traiesc in tara asta....

  De facut se poate face dar trebuie sters si Crash data (informatia de impact e luata din senzorii din lonjeroane) si sigur ajungi sa depasesti cu reparatia pretul ei de catalog la Asigurator....

  VIs-a-vis de A8-ul ala.....Greu de spus ca cineva ar mai fi iesit din el fara sa-l laude un popa.... Vorba colegului...Ai mai multe vieti.... ;D

Share this post


Link to post
Share on other sites

Sunteti sanatosi asta e cel mai important lucru aveti noroc nu gluma ;)

Share this post


Link to post
Share on other sites

  Sal'tare voua, posesori de Volvo. Sincer eu nu sunt posesor de Volvo, sunt de o masina exact opusul Volvoului la capitolul sigurantza, motorizare, design, fiabilitate si chiar pret;dar mi-am permis sa imi fac un cont pe acest forum ca un respect ptr voi si nu in ultimul rand ptr ai fi alaturi prietenului meu "nelu" ex-posesor al unui S60, (sunt convins ca un viitor posesor tot al unui bolid din clasa S). Asadar sincer respect ptr toti si nu in ultimul rand ptr Nelu (pe bune, numa tu NU meritai una ca asta), te-ai atasat de masina asta poate prea mult (cred ca toti am fi facut la fel tinand cont de ce masina ai avut si de cat ai trudit ptr a o avea (Nu fi trist, urmatoarea va fi mai buna si mai durabila). In fiecare nenoroc exista si un lucru bun, doar asa ti-ai dat seama cu adevarat de calitatile unui Volvo in ceea ce priveste, ce ne intereseaza pana la urma urmei pe toti, SIGURANTA in momentele mai putin fericite. Oricum ma bucur ca ai iesit TEAFAR si NEVATAMAT din acest, pot spune,stupid, eveniment care nu s-ar fi petrecut daca cei de la Consiliul Judetean s-ar fi ingrijit de calitatea partii carosabile.

    Eu va doresc tuturor bafta si numai bine.

    Respect posesorilor de Volvo (si nu numai).

          Drive safely, even your car take's care of you.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Vazui si eu acum ce ti s-a intamplat, Nelu. Nu-mi vine a crede ca nu mai arata ca aici: http://www.volvo-club.ro/forum/index.php?action=dlattach;topic=2038.0;attach=5248;image Sincer, imi pare rau pentru eveniment. Bine ca ai scapat cu viata! Probleme cu drumurile sunt nenumarate. Bineinteles ca nu se compara cu ceea ce ai patit tu dar si eu era sa rup masina in Bucuresti intr-un crater pe soseluta ingusta ce duce spre Mobexpert de la Linia tramvaiului 5. Banuiesc ca obisnuitii locului cunosc groapa, dar eu trecusem prima data pe acolo si aveam ceva viteza... Noroc ca am frane bune.

Fac un apel catre administratia drumurilor: Fratilor, macar pe-alea mari acoperitile sau macar semnalizati-le ca uitati ce se intampla!

Share this post


Link to post
Share on other sites

da, am patit nepatita si acum conduc numai masinutele volvo ale ficamii pe care eu le am cumparat pentru colectia mea! sau masinile unora carora li se mai face mila de mine, cu toate ca eu, nu le as fi dat volvoul meu sa l conduca si am preferat sa mi iau liber de la servici cand au avut si ei nevoie de mine, sa l pot conduce eu.

inca astept banii de la asigurari si mi voi cumpara tot un S dar nu sunt hotarat care model, asa ca in vreo 2 saptamani mai am timp sa ma gandesc. dupa, o sa ma prezint cu el pe site, cu aceleasi numere: BH 80 RZA adica BH BORZA (ca n am gasit combinatia pt. nelu!?), sa pot fi recunoscut mai usor pe strada, sa pot fi mai usor abordat, de prietenii vechi sau noi.

am mai invatat o lectie despre romania: in urmatorii cel putin 10 ani, v a trebui sa conduc mai preventiv pentru ca, am fost pregatit numai pentru conditii normale de drum si caii pe care i am condus, in alte conditii, in credinta lor, si au dat viata pt. ca eu sa scap nevatamat.

nu stiu cum as mai suporta o astfel de pierdere.

ai grija de cai si de tine.

numai bine!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now