leo1976

Intrebari multe care asteapta raspunsuri urgente-S40

14 posts in this topic

Primul post pe forumul Volvo si probabil o sa imi iau cateva peste ochi,dar sunt putin in criza de timp si sa va spun si de ce-am gasit la ora asta tarzie un s40/2001 benzina cod motor 1948cmc 100kw tip B4204S2, 16v ,destul de full cu 146000km cica reali ,omul este al 2 lea propietar,import Germania acum 2 ani la 110k,schimb ulei , cauciucuri noi, bielete antiruliu fata schimbate acum 100km ,nu a fost lovita(zice propietarul din poze nu pare) , are un stop de pozitie din bara(cel mic nu semnalizatorul de langa far) spart 1/2, parbriz fata fisurat,ultimul pret ferm si nediscutabil este 6500e,ca idee masina arata impecabil in interior,in exterior ok are niste jenti oribile pe ea dar nu asta este important acum-mai jos aveti si descrierea masinii

Inmatriculata, climatronic, tapiterie piele bej + scaune incalzite, lemn, totul electric + telecomanta usi, 6xairbag, jenti aliaj cu anvelope noi noute, sistem audio Volvo performant, car kit Nokia din fabrica cu difuzor in tetiera, consum 6% afara-9,5% oras, stare f buna, nu bate nimic.

Intrucat maine plec dupa ea sa o vad si eventual cumpar va rog daca puteti sa-mi dati cateva detalii despre tipul motorului e varianta de 122cp sau care?din ce am citit s-ar parea ca este varianta mai noua de motorizare dar intr-un timp atat de scurt nu as putea sa ma pun la punct cu oate infourile si de aceea va rog sa ma ajutati cu toate detaliile pe care mi le puteti da,ma intereseaza si cum vi se pare pretul si cat ar fi un parbriz de cumparat

Sper sa primesc cateva raspunsuri utile pana maine la pranz,multumesc anticipat celor care vor raspunde si imi cer scuze de vreun offtopic dar fiind primul post sunt convins ca o sa am intelegerea voastra!

ps-am citit cu placere postul cu -de ce mi-as cumpara s40 si de aia m-am si decis

va astept cu raspunsuri

Share this post


Link to post
Share on other sites

Salut si bine ai venit! M-a amuzat foarte tare modul in care ti-ai facut "intrarea"  :D ...stai linistit...esti intre prieteni si nu ai de ce sa "ti-o iei peste ochi"... ;D

1. Eu am un V40 diesel insa din cate stiu motorizarea aia de 100 de kw este echivalenta cu vreo 136 de calutzi...

2. Parbrize gasesti lejer intre 7 si 8 milioane, in functie de producator (si firma care ti-l monteaza  ;D) http://www.volvo-club.ro/forum/index.php/topic,599.0.html

3. Iluminatoarele alea din bara sunt in jur de 1 milion si jumatate setul (4buc) http://www.partsforvolvosonline.com/default.php?cPath=515_671_679

In rest...stai linistit pentru ca este o masina surprinzator de rezistenta! ;) Era bine dak iti completai profilul sa stim si noi de unde esti si astfel poate luai cu tine un "benzinar" de pe forum  ;D

Oricum la 6500 de euro consider ca are un pret bun (pt tine :D), tinand cont de faptul ca eu am dat 8250 de euro pe V-ul meu (2002) NEINMATRICULAT!

Bafta maine si tine-ne la curent!  ;)

Share this post


Link to post
Share on other sites

ce pot sa zic decat bafta cu ea....e mashian dupa kre ma duceam eu sambata sau duminik :(:(:(:(:(....asta e ghinionul meu.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ar fi bine sa o verifici si daca proprietaru iti spune ca e grabit sau chestii de genu asta tot incearca sa o verifici. Nu vreau sa te descurajez dar acum doi ani si eu am gasit un s40 din 2001 motorina si la un pret de 7500 cu mult mai putine optiuni dar care arata bien la exterior ca ulterior sa constat ca la motor nu se facuse de ceva timp revizia, distributia neschimbata mi-a cauzat probleme rupand-use si indoind supapele care intr-un final miau crescut costul de achizitie cu inca 1000 euroi asa ca fii atent.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Multumesc de raspunsuri,am completat si locatia Galati,avx multumesc de raspunsuri,pentru drk*desing este masina de peokazii?masina este in Barlad,omul pare serios,mai astept raspunsuri...cam cat ar costa o distributie completa cu ponmpa de apa de schimbat?va multumesc si poate voi continua daca devin posesor de suedeza ;)

Share this post


Link to post
Share on other sites

"Pare serios" bine spus, mai ales ca am inteles ca discutase deja cu cineva sa i-o vanda si pana la urma ti-o da tie... :) Ma rog, necunoscute sunt caile business-ului ;D

Distributia o poti lua de la mine cu tot cu pompa de apa la un pret in jur de 650RON (Curea ContiTech + Role INA + Pompa HEPU).

Share this post


Link to post
Share on other sites

Midnight caller,omul nu se intelesese cu nimeni,masina o avea de vanzare pe un site de licitatii cu forum si in urma mea mai erau catva interesati dar anuntul era inca valabil...acum am primit poze noi de la om,o are doar de 1luna jumatate masina o luase ptr sotie dar aceasta nu mai da de carnet(deja suna suspect) si are numere de Covasna...orcum cred ca o sa fac un drum pana la ea...preturile sunt ok pentru distributie!!!

Share this post


Link to post
Share on other sites

are 136 cp

pretul e ok, in germnania gasesti aceeasi masina pe la 5200 euro la dealer,deci de incredere(mai mult sau mai putin), iar daca iei pe firma scoti si tva-ul la ei parca 16%

transportul din germania e deobicei in jur de 1000euro , oferte gasiti muuulte pe www.mobile.de (aviz doritorilor- drk*design )

spor la shopping  ;D

Share this post


Link to post
Share on other sites

Mare grija la masina.

Pretul e bun, modelul de masina este f. bun, exemplarul in cauza trebuie intors pe toate partile.

Verifica nivelul de ulei, probabil masina e luata de ceva samsar daca are numere de alt judet.

Poate nr. de km sunt dubli. Poate masina e defecta.

Sau poate masina e buna dar neintretinuta, si omul are nevoie de bani. Sau omul mizeaza pe faptul ca o sa recupereze o parte din taxa d eprima inmatriculare daca masina o are platita. Si eu am acuma un Mondeo GHIA limuzina, diesel, din 2001 la un pret mic pentru ca vreau sa il vand, nu de altceva.

Pana nu vezi masina nu ai de unde sa stii.

Piese gasesti destul de ieftin... si noi si in dezmembrari. Pretul dat de midnight este chiar f. bun pentru un kit de distributie la o masina din clasa asta.

Share this post


Link to post
Share on other sites

ce pot sa zic....shtiu k mashina are nr de CV..omul e din barlad..are nr de cosmote..eu vb cu omu ieri si i-am zis k o sa vin sa o iau.cat despre oameni interesatzi...mi-a zis k sunt al doilea care suna dupa aceasta mashina :) pana mea acum nush ce sa zic,eu oricum nu ma pot duce pana sambata-duminica(sunt cu munca)deci daca te duci sa o vezi(eventual sa cumperi) bafta cu ea sper sa nu aiba probleme

Share this post


Link to post
Share on other sites

drk,e clar e aceeasi masina,omul are nr de Cosmote,am primit poze cu masina,pielea la scaunul soferului e cam roasa pentru 146km,eu as putea sa ajung si maine la masina ,nu imi place ca are numar de Covasna,deci actele nu sunt pe numele lui,si o are doar de 1 luna jumate,iar un lucru ciudatel...uite mai jos raspunsul lui de astazi dimineata

  Buna ziua,

  Va rog sa ma contactati la 0766.26.22.99 si sa stabilim o intalnire pt maine, cand voi ajunge si eu in Barlad.

Masina am cumparat-o  acum o luna si cateva saptamani pt nevasta mea care urma sa isi ia carnet de conducere. Intre timp a renuntat si de aceea Volvo este la vanzare. Nu ma ocup de masini iar dovada cea mai buna este ca masina este cumparata pe firma mea(de la o firma din jud Covasna- Sf Gheorghe) ceea ce implica operatiuni suplimentare din partea mea(contabilitate, etc).

Prea multe despre masina nu pot sa va zic, decat ca am ales-o ca pt nevasta mea si am pus-o la pct acolo unde trebuia( 2 bielete antiruliu, cauciucuri noi, schimb ulei). Merge f bine, nu are probleme tehnice, nu a fost lovita. Are o minizgarietura oarecum neobservabila pe portiera din spate drapta sub ornament spre pasaj (poza 1). Interiorul este curat, tapiteria de piele arata f bine, masina e legata.

Va trimit cateva poze si astept sa ma contactati

Share this post


Link to post
Share on other sites

Daca e pe firma va trebui sa platesti si TVA la factura.

Ce suma va fi pe factura?

Poate sa fie masina in regula, deci mergi si o vezi. Vezi ca matrialele din S/V40 sunt f. bune nu se uzeaza asa de usor (mai putin volanul daca e varianta aia de plastic).

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pe firma nu este decat 14000 atat se factureaza din masina,restul cash-am vorbit cu omul nasol este ca nu are tester facut,nu are carte service,nu stie daca au fost schimbate distributia,etc,cam multe semne de intrebare,el a cumparat-o asa(la ochi) si vrea sa o dea dupa o luna...eu zic ca masina are ceva ,in schimb am pe cineva in Galati care poate sa-i faca test,daca omul e de acord sa ma duc pana la el si sa venim impreuna la tester i e ok o cumpar daca nu,nu

Share this post


Link to post
Share on other sites

Cartea service e o hartie in plus...

Distributia oricum o schimbi, asa faci la o masina SH.

Daca el a luat-o la 6000 si o da la 6500 dupa o luna eu zic ca si in cazul in care masina e super tot merita sa o vinzi, deci nu e un indiciu. Daca faci si 250 de euro intr-o luna ca muti o masina din CV in Barlad e afacere buna.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now