Florin Keaga

amortizoare s40

10 posts in this topic

Salut tuturor! Trebuie sa schimb amortizoarele fata pe un s40/2001/2.0t/121kw/aut., si nu stiu ce componente ar mai trebui schimbate. Ex: se schimba flansa cu totul, se schimba doar rulmentul, mai exista si alte piese? Pe spate am pus bilstein(au fost la oferta) si par rigide. Se poate verifica dupa VIN echiparea masinii?

Rog pe cei cu experienta sa-mi recomande ce marca amortizor se incadreaza cel mai bine pe s40 si preturi.

Toate bune!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Eu zic sa-ti faci o costatare..nu cred ca trebuiesc shimbate flansele daca nu sunt uzate

Share this post


Link to post
Share on other sites

Salut,

acolo la motor este o tablita cu niste coduri printre care si vin ul.Te rog sa faci o poza .Asa vom putea vedea ce tip de amortizoare are masina ta.

Biltein pe gaz am pus si eu,dar nu mi se par asa rigide!Din contra este un mare pas pana la cele sport.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Stie cineva sa imi spuna daca intre suspensia sport(de fabrica) si suspensia normala e vreo diferenta de inaltime sau doar rigiditatea difera?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Difera si inaltimea.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Difera si inaltimea.

Şi dacă aş vrea să schimb arcurile din fabrică cu altele sport ar fi o problema să las amortizoarele din fabrică?
1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Se uzeaza amortizoarele mai repede in principiu. Daca pui arcuri care coboara 30mm garda la sol totusi nu e mare lucru!

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Salutare....pt cei care vor sa-si schimbe amortizoarele cu unele sport....poate au ocazia sa mearga inainte cu cineva care are asa ceva pus pe masina...dar la un drum de 6-7-8000 km sau prin tara 2-3000 km (nu ma refer la alta marca de masina....!!) apoi verficati va rog daca mai aveti toate plombele in gura si coloana vertebrala intreaga....lasati masina asa cum a fost echipata din fabrica ....cel mult se pot pune ceva bari de rigidizare(masina sa stea mai bine in viraje) sau daca mai gasiti va recomand amortizoare NIVOMAT....asta daca tineti la bucsaraie... :laughing4:

2 people like this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now