Sign in to follow this  
Followers 0
zza

din ciclul apa in masina

4 posts in this topic

Salutare !

m-am confruntat cu o problema vara asta si m-am gandit ca poate ati avut sau aveti :) si voi problema asta

APA IN MASINA sau mai bine zis ... apa multa in masina in partea dreapta

Cand am cumparat masina - era vara am dat drumul la aer si dupa cateva sute de km am descoperit ca aveam muuulta apa in partea dreapta <> in panta cu botul in sus aveam 2-3 cm peste mocheta

m-am bagat sub ea i-am desfuncat scurgerea...condenssi a curs ceva ...a mai ramas apa din masina pe care am scos-o cu niste prosoape bureti.... in cateva zile

acum vine partea frumoasa ...anul acesta aceeasi problema!

am facut la fel ca prima oara ... numai ca de data asta am si monitorizat de unde ce si cum pentru ca aveam scurgeri in continuare...

mecanicul care mi-a pus ultima oara filtrul de habitaclu era intr-o zi mai proasta si a bagat filtrul chinuit astfel ca acesta arata ca o clepsidra cand l-am scos...deci filtra nimik

(la v50 (nush la alte modele) filtrul de habitaclu daca vrei sa il schimbi te injura orice mecanic pt ca e complicat si pozitionat aiurea)

viteza aerului pe zonele neacoperite de filtru era fff mare si apa de pe evaporator (radiatorul din spatele consolei)e scurgea din tubulatura de aer pe usita din dreapta (este in dreptul evaporatorului) si curgea ceva ...secunda si picatura

am scos tot din dreapta ...scaun fatza si mocheta data la o parte si am lasat la uscat

atentie nu exista scurgere in habitaclu

rezolvare :

1 - curatati teava de eliminare a condensului

2 - schimbati filtru regulat si punteti-l usor bine sa nu il chinuiti prea mult - daca conteaza eu am pus un Valeo care are si nite burete pe margine care etanseaza bine filtrul in tubulatura(nu toate au)

3 - sa va asigurati ca evaporatorul este curat ...bagati telefonul pe gaur filtrului si faceti poze cu blitz :)

un sfat - vara verificati la piciorusele scaunelor(dupa ce scoateti plasticele) daca aveti apa :) ..bagati niste servetele si daca aveti apa stiti ce trebuie sa faceti :)

buretele arata ff bine si sub mocheta instalatia e facuta profi!

o sa revin cu niste poze

Sper sa va ajute

3 people like this

Share this post


Link to post
Share on other sites

am gasit si pozele facute la "momentul actiunii"

1,2,3 - fata evaporatorului vazut din compartiment filtru

4 - amplasare furtun scurgere condens ( se da mocheta din dreapta la o parte, pozitionarea acestuia este sub consola)

5 - furtunul de condens (partea transparenta a fost pusa de mine in acest moment ... sa zicem ca i-am facut un upgrade pentru o curgere mai sigura in afara caroseriei)

6 - mocheta dreapta fata(am scos scaunul in fata) s-a pus la uscat

7 - mocheta dreapta spate (nu merge scoasa - trebuie demontata si bancheta din spate daca se doreste)

8 - o mostra de H2O

9 - turul si returul de la evaporator >> nu se producea schimbul de caldura si returul inghetza in timp >> s-a schimbat filtrul si s-a curatat evaporatorul (fara a se scoate ) cu solutie speciala.

Precizari : in masina nu mirosea si nu miroase a mucegai si alte nebunii ...Volvo rulz!post-1966-0-22239800-1417069429_thumb.jppost-1966-0-40900300-1417069446_thumb.jppost-1966-0-97742400-1417069479_thumb.jppost-1966-0-18568100-1417069499_thumb.jppost-1966-0-41177900-1417069533_thumb.jppost-1966-0-85465400-1417069561_thumb.jppost-1966-0-32540600-1417069608_thumb.jppost-1966-0-57105900-1417069641_thumb.jp

3 people like this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Salut!

Tot din ciclul apa in masina, pot spune ca la V50 incepuse sa-mi ploua in interior exact pe buza scaunului din dreapta.

Explicatia este ca datorita diferentelor de temperatura, etensarea se poate fisura, aparand astfel mici brese prin care apa se poate infiltra pe sus si picura in masina.

Am vrut sa schimb parbrizul, ca e usor sablat, dar m-a prins cu chilotii in vine ca abia venisem din concediu si buget ioc.

Un parbriz nou, cu senzor de ploaie, produs in Polonia parca (aftermarket), costa aprox 800 lei + manopera de montaj. Neavand incotro si bugetul fiind destul de redus atunci, am apelat la solutia ieftina si riscanta, dezlipirea vechiului parbriz si lipirea lui la loc. Riscul era sa se sparga la dezlipire, ceea ce din fericire nu s-a intamplat. Operatiunea a costat 200 lei la o firma care se ocupa cu asa ceva.

Edited by FBogdan
1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

V50 din 2008 cu trapa. Scurgerea apei de la trapa era intrerupta si-mi intra apa prin drepata fata pana la mocheta din dreapta spate. Am detaliat aici.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now
Sign in to follow this  
Followers 0