Motanu

Ajutor pentru achizitionarea unui xc60 sh

11 posts in this topic

Salutare!!

Sunt un fan infocat al acestei masini si m-am hotarat sa cumpar una sh( nu sunt finante pentru unul nou!).

As vrea sa stiu daca se poate afla cati km are in realitate o masina Xc 60 in conditiile in care detine carte de service.

Exista posibilitatea sa dau seria sasiului si sa aflu istoricul masinii prin email?

Daca se poate care sunt costurile si in cat timp pot afla aceste detalii?

Am gasit cateva variante care mi-ar placea dar sunt in diferite colturi ale tarii( eu fiind bucurestean) si n-as vrea sa bat drumul pana acolo aiurea.

Va multumesc anticipat si sper cat de curand sa fac parte " cu acte" din aceasta comunitate.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Salut,

Dacă masina are istoric la service-urile autorizate din România, e posibil sa poți verifica cartea de service. In rest șanse minime sa poți afla ceva, a încercat un amic de al meu la Constanta.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Salutare!!

Sunt un fan infocat al acestei masini si m-am hotarat sa cumpar una sh( nu sunt finante pentru unul nou!).

As vrea sa stiu daca se poate afla cati km are in realitate o masina Xc 60 in conditiile in care detine carte de service.

Exista posibilitatea sa dau seria sasiului si sa aflu istoricul masinii prin email?

Daca se poate care sunt costurile si in cat timp pot afla aceste detalii?

Am gasit cateva variante care mi-ar placea dar sunt in diferite colturi ale tarii( eu fiind bucurestean) si n-as vrea sa bat drumul pana acolo aiurea.

Va multumesc anticipat si sper cat de curand sa fac parte " cu acte" din aceasta comunitate.

De ce nu cauti un XC60 si in diferite colturi ale Europei? Daca ai buget de 18-20000 euro gasesti la dealeri Volvo o masina de genul asta eventual una gen buy-back sau vanduta de dealer cu comision deoarece clientul si-a luat deja modelul nou. In felul acesta istoricul de intretinere al masinii n-ar fi greu de aflat. Din cate stiu istoricul se poate vizualiza dar nu cred ca-ti va trimite cineva vreun printscreen. Bafta!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Multumesc pentru informatii.

Cumva cei care lucreaza la Primus si activeaza pe acest forum ma pot elucida?

Share this post


Link to post
Share on other sites
Multumesc pentru informatii.

Cumva cei care lucreaza la Primus si activeaza pe acest forum ma pot elucida?

Nu este nimeni de la Primus aici, din ce stiu eu

Sent from my iPad

Share this post


Link to post
Share on other sites

ti-am trimis intr-un mesaj privat numarul de telefon a unei persoane din Primus care te poate ajuta cu istoricul masinii. Deobicei in istoric nu o sa vezi decat reparatiile facute in garantie

Edited by cornel_gav

Share this post


Link to post
Share on other sites

Salutare!!

Sunt un fan infocat al acestei masini si m-am hotarat sa cumpar una sh( nu sunt finante pentru unul nou!).

As vrea sa stiu daca se poate afla cati km are in realitate o masina Xc 60 in conditiile in care detine carte de service.

Exista posibilitatea sa dau seria sasiului si sa aflu istoricul masinii prin email?

Daca se poate care sunt costurile si in cat timp pot afla aceste detalii?

Am gasit cateva variante care mi-ar placea dar sunt in diferite colturi ale tarii( eu fiind bucurestean) si n-as vrea sa bat drumul pana acolo aiurea.

Va multumesc anticipat si sper cat de curand sa fac parte " cu acte" din aceasta comunitate.

Salutare!

Intentionez sa cumpar si eu un XC60 SH si citind informatiile care se regasesc pe forumuri si diferite siteuri, sincer, m-au descurajat (km dati inapoi la greu etc.)

Motanu, ai reusit sa-ti cumperi ceva? Te rog sa imparti cu mine/ noi experientele tale.

Ce parere aveti despre anunturile de pe autovit.ro?

Va multumesc anticipat.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Kilometrii se dau inapoi la toate masinile, nu doar la Volvo. Daca o masina nu are carte de service si istoric verificabil, exista riscul sa fie kilometrii dati inapoi, mai ales la masinile aduse de afara

Share this post


Link to post
Share on other sites

Recomand cumpararea de Volvo-uri SH de la repezentante Volvo din afara cu garantie Volvo Selekt. Sunt sanse minime sa iei tzeapa daca iei o masina SH cu garantie de la reprezentanta

Edited by cornel_gav

Share this post


Link to post
Share on other sites

Sunt pe cale sa achizitionez un XC60 SH din perioada 2011-2012.

Exista vreo regula la denumirea motoarelor? De genul 2000cmc=D3, 2400cmc=D5? In anunturi rar este specificat.

Cutiile automate din perioada 2011-2012 sunt la fel? Sau care ar fi diferentele?

Am inteles ca exista o resoftare autorizata de Volvo, cum se numeste si se poate face la toate motoarele de 2400?

Share this post


Link to post
Share on other sites

la xc60 ai 3 motorizari d5, doua motoare 2.4 (cu diverse variante de soft si denumiri d3 , d4 ,d5etc.) si motorizarea noua VEA 2.0 in 4 pistoane. oricum o iei este o motorizare buna (da un google VEA volvo)

https://en.wikipedia.org/wiki/Volvo_XC60

Edited by Cristi Muresan

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now