Dan Calita

Probleme inchidere centralizata

8 posts in this topic

Salutari din nou colegilor de forum.

Am cumparat recent un S60 D5 din 2002, si una dintre problemele pe care le are aceasta masinuta, este faptul ca telecomenzile nu lucreaza nici una.

Ca sa inchid si sa deschid masina, trebuie folosita cheia ca la dacia 1300 ... nu ar fi un necaz prea mare nici asta, dar mai nou butucul opune rezistenta (probabil din cauza frigului) la introducerea cheii.

Cu multumiri anticipate.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Service ,cu placere.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Vezi ca trebuie sa tii mai mult apasat pe butoane ca sa functioneze. Daca nu vrea inseamna ca trebuie resetat UEM. Daca tot nu vrea schimba bateria de la telecomanda. Daca nu e nici de acolo inseamna ca ai o problema cu modulul de la alarma (in 90% din cazuri asta e)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Vezi ca trebuie sa tii mai mult apasat pe butoane ca sa functioneze. Daca nu vrea inseamna ca trebuie resetat UEM. Daca tot nu vrea schimba bateria de la telecomanda. Daca nu e nici de acolo inseamna ca ai o problema cu modulul de la alarma (in 90% din cazuri asta e)

Bateria a fost prima schimbata si tot nu functioneaza telecomenzile ... cat despre resetare ... nici nu stiu ce este acela .... loooool

Share this post


Link to post
Share on other sites

Vezi ca trebuie sa tii mai mult apasat pe butoane ca sa functioneze. Daca nu vrea inseamna ca trebuie resetat UEM. Daca tot nu vrea schimba bateria de la telecomanda. Daca nu e nici de acolo inseamna ca ai o problema cu modulul de la alarma (in 90% din cazuri asta e)

Modulul de la alarma nu are nici o legatura cu problema lui.

Ori a fost schimbata UEM-ul (oglinda retrovizoare din interior) ori s-a stricat UEM, ori nu sunt telecomenzile masinii. Trebuie pus testerul pe masina (a se intelege Vida) si vazut ce erori sunt si mai ales unde

Share this post


Link to post
Share on other sites

Dane fa un tester (sunt oameni cu DICE pe aici dar nu stiu cine) si spune-ne si noua de la ce a fost... Eu fac pariu ca a curs electrolitul din bateria de la alarma (la mine asta a fost). Pana ajungi la tester incearca 2 smecherii: 1 inchide-deschide masina de 3 ori foarte repede si 2 pune contactul de 5 ori foarte repede apoi apasa pe telecomanda.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Dane fa un tester (sunt oameni cu DICE pe aici dar nu stiu cine) si spune-ne si noua de la ce a fost... Eu fac pariu ca a curs electrolitul din bateria de la alarma (la mine asta a fost). Pana ajungi la tester incearca 2 smecherii: 1 inchide-deschide masina de 3 ori foarte repede si 2 pune contactul de 5 ori foarte repede apoi apasa pe telecomanda.

Offff, nu vrei sa intelegi, ca nu are treaba goarna cu inchiderea centralizata? Goarna o scoti de pe masina si o arunci la gunoi, iar inchiderea functioneaza in continuare

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Offff, nu vrei sa intelegi, ca nu are treaba goarna cu inchiderea centralizata? Goarna o scoti de pe masina si o arunci la gunoi, iar inchiderea functioneaza in continuare

Buna seara, asta pot sa confirm si eu, de pe Volvoul 2004 goarna este scoasa si masina functioneaza perfect, inclusiv deadlock, si se declanseaza si sistemul de imobilizare, avariile dar ca nu suna fiindca nu are hardware-ul si la deschiderea masinii imi zice sa verific imprejurimile ca alarma a fost declansata, si dupa asta zice ca sistemul de alarma are nevoie de service.

Sper ca weekendul asta sa am timp sa pun bateria noua in goarna si vremea o sa-mi permita sa-l montez la loc.

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now