Cornel000

Salut si bine vam gasit!am nevoie de un sfat

8 posts in this topic

locuiesc in Anglia si acum 3 zile am cumparat un volvo v70 D163 SE G/T 2.4.Masina este din 2005 luna noiembrie un singur propietar.Am nevoie de cateva sfaturi:primul as vrea sa schimb uleiul la motor masina are 136.000 de Mile si nu stiu ce ulei sa bag 5W30 sau 0W30. cutia este automata/manuala geartronic si as vrea sa schimb uleiul si la cutie si din ce am citit este mai complikat ceva cu update de soft dupa schimb.. ceva de genul.. si nu am nici o idee despre asa ceva.orice sfat si parere este bine venita. multumesc

Share this post


Link to post
Share on other sites

poti schimbi numa 3.5 litri

si lasa partea aia cu softu ca dai niste bani aiurea

dai drumu la ulei pe la buson

uleiul nou il bagi pe joja

gata

Share this post


Link to post
Share on other sites

poti schimbi numa 3.5 litri

si lasa partea aia cu softu ca dai niste bani aiurea

dai drumu la ulei pe la buson

uleiul nou il bagi pe joja

gata

Ai dat cu mucii in fasole. Daca asa faci mata, nu invata si pe altii sa faca la fel.

In cutia automata intra 7 litrii de ulei, plus inca 7 cu care se face flush, adica se spala cutia de span si alte depuneri interioare

3 people like this

Share this post


Link to post
Share on other sites

serios?

la cite repr volvo ai fost?

eu la una singura la szeged si asa au facut.au mai facut si un soft de update

dapa aia acasa am facut un "flus" numai ca nu asa comlicat cum "stiti" voi.

scos 3.2 litrii-NU CURE MAI MULT-ca restul e in convertizor

bagat inapoi altii

mers 10km

faCUT IARA OPERATIA DIN NOU

SI O FACI DE CITE ORI VREI -SAU CIT ULEI AI

si uita asa am 1500000km fara probleme

tu?

'

Share this post


Link to post
Share on other sites

deasta sunt atatea aparate speciale pentru schimbarea uleiului din cutie?

La V70 vechi am scos coductele tur/retur din radiatorul de racire si pe tur baga ulei dintr-un bidon de ulei nou iar returul se aduna intr-un bidonn separat;)

Exact 15 litri de ulei!

Cu uleiul din motor de ce nu faci la fel? scoti 1 litru, bagi un litru nou, scoti iar un litru, bagi un litru nou si o lasi asa!

3 people like this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Asa fac eu , curge un litru , pun un litru nou :))))

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

locuiesc in Anglia si acum 3 zile am cumparat un volvo v70 D163 SE G/T 2.4.Masina este din 2005 luna noiembrie un singur propietar.Am nevoie de cateva sfaturi:primul as vrea sa schimb uleiul la motor masina are 136.000 de Mile si nu stiu ce ulei sa bag 5W30 sau 0W30. cutia este automata/manuala geartronic si as vrea sa schimb uleiul si la cutie si din ce am citit este mai complikat ceva cu update de soft dupa schimb.. ceva de genul.. si nu am nici o idee despre asa ceva.orice sfat si parere este bine venita. multumesc

Salut, banuiesc ca ai cutie Aisin Warner, deci uleiul de cutie trebuie sa indeplineasca norma JWS3309. Volvo, Mobil, sau ce mai gasesti sa corespunda. In principiu, nu faci resoftare la cutie dupa schimbul de ulei, cel mult o adaptare, daca te duci la un service Volvo iti vor explica ce inseamna. (http://www.piesecutieautomata.ro/tehnic/aw55-50sn.html)

Daca ti-a recomandat cineva up-grade de soft, nu are legatura cu schimbarea uleiului - inseamna doar ca exista o versiune mai buna a softului pt. cutia ta.

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now