Marius Groza

Distributie V40 D4192T3

14 posts in this topic

Salut baieti!

A venit timpul sa imi schimb distributia la masina (nu cred ca a fost schimbata prea recent si nu vreau sa am susprize) si vreau sa va pun cateva intrebari legate de aceasta tema:

1. Ce kit de distribuite recomandati? (ma refer la producatori)

2. Pentru cei care ati mai schimnbat, in kit vin si rolele si cureaua de accesorii? sau ele trebuie cumparate separat

3. Am o rola (cred) care scoate un sunte mai ciudat (se aude numai cand e capota deschisa...cred ca e mai pe la mijloc...o fi vreo rola intanzatiare), oare rola este inclusa in kit sau trebuie sa o cumpar separat.

Merci!

cred ca rola marcata din poza face zgomot...

post-7839-0-29193700-1423348190_thumb.jp

Share this post


Link to post
Share on other sites

kit-ul cuprinde curea si rola distributie. la accesorii e alta socoteala..alti bani...si eu trebuie s-o schimb...am acelasi motor ca si tine...am peste 70.000km de la ultima schimbare

Share this post


Link to post
Share on other sites

salutare

a venit vremea sa schimb distribuita la mașină și la curea am găsit 2 repere, 142 și 148 de dinti.

mașina este v40, 1.8, 16V, benzina, 85 kw, 116 cp, fabricatie 1997.

ce curea sa comand?

multumesc

Share this post


Link to post
Share on other sites

Din cate vad eu in autodata sunt 2 tipuri de curele, in functie de ce intinzatori ai pe masina: Hidraulic, sau mecanic. O sa ma uit mai tarziu sa vad daca scrie si cati dinti are fiecare curea in parte si te anunt

Nu am gasit care varianta cu cati dinti e in autodata, dar am facut print screen la ambele variante si nu imi dau seama de diferente. Vezi la ceva magazin care aduce piese dupa seria de sasiu.

Prima poza e cu intinzator manual, iar a doua cu intinzator hidraulic

Spor sa ai!

post-7839-0-36137000-1423508695_thumb.jp

post-7839-0-32385700-1423508701_thumb.jp

Edited by Marius Groza

Share this post


Link to post
Share on other sites

Cea pt întinzător manual e cu 142 dinți. .....

Share this post


Link to post
Share on other sites
Din cate vad eu in autodata sunt 2 tipuri de curele, in functie de ce intinzatori ai pe masina: Hidraulic, sau mecanic. O sa ma uit mai tarziu sa vad daca scrie si cati dinti are fiecare curea in parte si te anunt

Nu am gasit care varianta cu cati dinti e in autodata, dar am facut print screen la ambele variante si nu imi dau seama de diferente. Vezi la ceva magazin care aduce piese dupa seria de sasiu.

Prima poza e cu intinzator manual, iar a doua cu intinzator hidraulic

Spor sa ai!

salut

din cate îmi amintesc...ar avea intinzator hidraulic...deci 148 de dinti...dar cum nu sunt 100% sigur, mai aștept și alte păreri

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nu era cel mai simplu sa-mi dai PM cu seria de sasiu si serie motor si sa-mi ceri o oferta ? :smile:

Iti lamuream lucrurile in 10 minute...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Alex are dreptate....:)

Share this post


Link to post
Share on other sites
Nu era cel mai simplu sa-mi dai PM cu seria de sasiu si serie motor si sa-mi ceri o oferta ? :smile:

Iti lamuream lucrurile in 10 minute...

multumesc frumos pentru răspuns...

mai caut...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Buna ziua ,

Sunt Liviu din Tulcea si am observat ca sunt atasate multe pagini (foto) din manuale. Cum as putea sa beneficiez si eu de "un manual pt v40 td 1870 ..-2004 .

Va multumesc.

Scuze S40.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Fara sa se considere ca vreau sa fac reclama, dar am gasit pe net un magazin online de unde mi-am cumparat kit distributie (contitech) + curea accesorii (contittech) + pompa apa (valeo) si am iesit cu tot cu transport la 500 lei, ceea ce mi se pare un pret rezonabil fata de ce am mai gasit pe net sau intrebat pe la magazine / service-uri.

Poate va foloseste!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ai grija unde le montezi pt. ca mai nou nu se mai ofera garantie nici la curelele de distributie ! Fa-o intr-un service autorizat RAR cel putin, pt. ca daca se rupe cureaua, you're on your own !

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pai in service autorizat RAR le-am montat, tocmai pentru faza cu garantia, numai ca diferenta este ca ei imi aduceau piesele la 63 lei si eu le-am luat cu 500.

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now