onezero

SWM Module

7 posts in this topic

zilele trecute am tot dat read si ceata [ca sa apara pe bord erorile] si tot am erori pe steering wheel module.

ma tot gandesc sa dau jos airbagul si sa vad ce naiba are, si intrebarea mea ii, inainte sa ma apuc sa demontez pe acolo una alta, volanul pe P1 are ceva semn dupa care ma pot lua ca sa pot pune volanul inapoi like oem?

sa intreb altfel, o mai facut cineva ceva lucrari in zona volanului, etc.?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Fixezi volanul pe drept iar axul coloanei centrale de directie are forma de hexagon sau pentagon ,nu mai stiu exact ,insa vine de la sine pe "centru".

Nu are crestaturi din 2in 2 mm ca la "antichitati" daca de asta iti era teama. :smile:

Edited by V50Saphir

Share this post


Link to post
Share on other sites

Eu ma gandeam ca poate are ceva semne cum ii la infinity, are in centrul volanului un semn de genu | si pe coloana centrala tot asa. Cand montezi volanul la loc pui volanul dupa semnul |

Sent from my X551

Hexagon zici?

Sent from my X551

Share this post


Link to post
Share on other sites

Saphir are dreptate, la S40/V50/C30 coloana de directie este hexagonala, octogonala, sau ceva de genul si nu ai cum sa pui volanul stramb. Eu nu te sfatuiesc sa umblii la spira, ca nu prea ai ce sa vezi la ea. Daca nu ai nici o eroare in bord, las-o in pace. Cand se strica spira ai eroare de "Antiskid", "SRS", etc. Daca vrei neaparat sa o desfaci, ai grija cum o pui la loc, pentru ca spira se roteste la 360 grade si nu are nici un semn si nici un opritor si apoi ai sanse sa o dai peste cap, dupa care trebuie alta.

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Volanul meu are pe el o dunga de vopsea rosie , si pe surub la fel o dunga rosie , si la sprinter am dat volanul jos sa il imbar si la fel are o gaura in volan si pe plastic un punc de vopsea rosie , si cand pui volanul la loc trebuie sa vezi prin gaura punctul rosu , iar cu spira de volan daca e dusa , dusa ramane...

vlv.jpg Uite punctul rosu

Share this post


Link to post
Share on other sites

exact la asa ceva ma refeream si eu! este ?

Share this post


Link to post
Share on other sites

exact la asa ceva ma refeream si eu! este ?

Nu sunt semne! Acea dunga este un sigiliu, cum sunt de altfel si pe restul suruburilor care tin plansa de bord. La S60 spre exemplu, suruburile care tin plansa de bord, au o dunga galbena, care trece peste ele, pana pe plansa

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now