Cristi

tipul arcului de pe fata

13 posts in this topic

Buna ziua,

am de schimbat arcul dreapta fata la un volvo v40 an 2000, phase 1, 1783 cmc, 122 cp (90 kw).

Am inteles ca sunt doua tipuri de arcuri la cele din 2000. de care imi trebuie mie? Multumesc.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Salut

In anul 2000 sunt doua tipuri .unul e din( 06/1999 pana in 04/2000 ) iar celalalt model e din 05/2000

(kyb RA3795 aceste arcuri sunt pentru modelul 06/1999 04/2000.)

(kyb RH2730 acestea sunt pentru modelul incepand cu 05/2000)

Sper ca-ti vor fi de folos.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Deci daca a ta este phase 1 iti trebuie primul cod (kyb RA3795), din spusele colegului

Share this post


Link to post
Share on other sites

Bun.

Dar cine stie si cum arata arcurile?

Dupa poza si spusele voastre e primul.

Eu asa il am si mecanicul zice ca nu e bun.post-436-0-42750400-1424088785_thumb.jpg

Share this post


Link to post
Share on other sites

pai acolo zice ca daca al 10lea caracter din Nr de sasiu e Y atunci ala e! verifica!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Salut

In anul 2000 sunt doua tipuri .unul e din( 06/1999 pana in 04/2000 ) iar celalalt model e din 05/2000

(kyb RA3795 aceste arcuri sunt pentru modelul 06/1999 04/2000.)

(kyb RH2730 acestea sunt pentru modelul incepand cu 05/2000)

Sper ca-ti vor fi de folos.

Bun,şi care ar fi diferenţa între ele pt că au acelaşi nr. de spire?Mulţumesc.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Dar se aseaza diferit pe amortizor;)

nu ti se pare ca difera capetele lor putin?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Salutare, am si eu o intrebare referitoare la arcuri . Eu am s40 ph 1 si este cam ridicat de fata si as vrea sa-l las mai jos , as putea taia o spira din arc(fara sa scimb amortizoarele) sau trebuie sa schimb cu unele sport plus amortizoare?

Multumesc

Share this post


Link to post
Share on other sites

Daca spira pe care vreo sa o tai e mai mica in diametru decat urmatoarea, nu ai cum sa tai din el.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Salut alex...

Iedeea era urmatoare , in primul rand nu stiu cum arata arcul (daca este drept sau conic) , lam vazut decat acolo montat , eu vroiam doar sa o las mai jos de fata si intrebam daca se poate face proiectul asta. Ma gandeam ca daca as taia o spira din arc as aduce-o la iNaltimea pe care o vreau. A facut cineva asa ceva sau o merge sa faci?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Daca o sa tai o spira, practir tai spira care a fost special conceputa pentru a se aseza perfect pe amortizor si deci arcul tau taiat se va sprijinii in amortizor pe o suprafata mai mica, imperfecta si de aici ar aparea cateva probleme...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ce as putea sa-i fac sa arate mai bine? Nu-mi place sa fiu inalt pe fata si lasat pe spate, m-i se pare ca-i salupa.

post-3486-0-60990300-1425133274_thumb.jp

Share this post


Link to post
Share on other sites

salut....pui arcuri sport cu garda 35-40mm mai lasate (sunt rosii sau galbene) ....fata de sol o sa ai diferenta asta la aripa sus....sau pui sport pe spate ....adica ceva mai dure si o s-o inalte de spate....(cred ca are kit-ul si ceva distantieri...pe spate)

Edited by mikaita

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now