Sign in to follow this  
Followers 0
Raducu Radu

Demontare si curatare galerie admisie S40 2.0D 2006

2 posts in this topic

Va salut !

As vrea sa "mesteresc" ceva la masina, si anume: MOTOR-VOLVO-S40-DEL-2006T.M.D4204T-D.jpeg vreau sa demontez acea galerie de admisie de la motor de plastic, deoarece cand am desfacut clapeta de admisie sa o curat, am sters putin galeria de admisie inauntru cat am putut ajunge cu degetele, si am observat ca cel putin unde am ajuns eu sa sterg era plina de un fel de "namol de ulei" adica ulei gros ca mazga asa depus pe interior, si vreau sa o desfac sa o curat.

Dar cum as putea sa o desfac fara sa dau jos restu de pe langa pana la axele cu came , adica ceva de genu :

blyrxm6egzqkp1noo.jpg adica sa dau jos doar acea galerie de admisie nimic altceva, deoarece am vazut ca este unita in acel loc printr-o tija de plastic , in stanga cum te uiti la motor de acel capac de la gaurile de admisie. si nu vreau sa desfac tot. daca s-ar putea un tutorial ceva , sau daca ma puteti ajuta. Mersi de intelegere !!!

post-7668-0-21961300-1424847421_thumb.jp

Share this post


Link to post
Share on other sites

In urma cautarilor amanuntite am descoperit ca nu se poate da jos decat completa. Inteebarea mea este daca tot o desfac pentru a o curata, sa schimb si garnitura aceea de la capac de la axul cu came? Si cu ce as putea curata depunerile, negreala din admisie fara sa afecteze plasticul acela sau din ce e facuta galeria. Mersi !

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now
Sign in to follow this  
Followers 0