SbT

Informatii Becuri XC90 - 2005

15 posts in this topic

Buna seara,

Doresc sa pun becuri cu lumina alba in plafon, la nr de inmatriculare, pozitii si la proiectoare. Imi puteti spune va rog modelul la fiecare bec in parte si care e procedura de schimbare? Ma intereseaza daca pun becuri pe smd am

mevoie de vreo modificare ca sa nu primesc eroarea de bec ars in bord?

La pozitii am reusit sa ajung la bec si la numar dar in plafon si la proiectoare mi se pare mai dificil.

Multumesc

Share this post


Link to post
Share on other sites

In bord nu primesti nici o eroare pentru becurile enumerate , cand conectezi masina la VIDA are eroare pentru interior , dar in bord nu apare nimic , volvo intregistreaza din ce am vazut becurile pe faza scurta , frana spate , pozitie spate mi se pare .

Share this post


Link to post
Share on other sites

Cumpara din cele numite "canbus" si nu o sa ai nici o eroare. Daca iti iei din cele normale, or sa ramana semi aprinse in permanenta

Share this post


Link to post
Share on other sites

Da , dar da o senzatie de lumina ambientala :>

Share this post


Link to post
Share on other sites

si ce modele de becuri trebuie sa cumpar?

Multumesc

Share this post


Link to post
Share on other sites

Buna ziua,

Becul (xenon) de faza scurta din partea dreapta incepe sa fie din ce in ce mai roz. Am citit pe forum ca asta este un semn care arata ca xenon se apropie de sfarsit si trebuie inlocuit. Imi puteti spune va rog daca este H1 sau H7 si cu ce imi recomandati sa il inlocuiesc? Multumesc

Share this post


Link to post
Share on other sites

Daca este xenon OEM (de fabrica), becul este D2S, daca este AM (after market) este H7

Share this post


Link to post
Share on other sites

Este OEM ... am gasit acum pe un forum volvo din strainatate ca ar fi d2r. Care este diferenta untre D2S si D2R ?

Share this post


Link to post
Share on other sites

D2S se foloseste la masinile care au xenon si lupa si de D2R la cele cu xenon fara lupa

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ti-am scris mai sus care este diferenta dintre ele si cum se folosesc. Mai departe faci ce vrei si pui pe masina de care doresti

Share this post


Link to post
Share on other sites

La 2005 trebuie D2R(far reflexiv) deoarece cele cu lupa au fost montate abia la facelift in 2007 sau cand l-au facut.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Multumesc Vita_Fresh.

paunionutz daca vroiam sa fac ce vreau si sa pun ce doresc nu intrebam de doua ori. Ai spus prima data ca trebuie D2S si din cauza asta am intrebat si a doua ora, pentru a pune ce trebuie! :) Oricum iti multumesc si tie pt raspuns

O zi buna

Share this post


Link to post
Share on other sites

Eu nu stiam ce faruri ai tu pe masina. Ti-am spus ce becuri se pun, in ce tip de far. Dupa aceea, tu trebuia sa-ti dai seama ce anume iti trebuie.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now