Sign in to follow this  
Followers 0
Ionescu Lucian

Mesaj bord V60 2011 1.6D

10 posts in this topic

Salut,

Am cumparat de curand un V60 din 2011 1.6D....de cateva zile imi apare la porinire urmatorul mesaj in bord:

"Kein gurt im fond verwendet" care tradus cu google translate in engleza devine "No belt in fond used"

Stie cineva la ce se refera ascest mesaj ???

Share this post


Link to post
Share on other sites

Probabil se refera la faptul ca nu sunt utilizate centurile spate.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Apare dupa ce ai deschis portiera din spate ?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Se poate sa apara cand deschid usa din spate...de obicei o deschid sa arunc rucsacul pe bancheta :D ... o sa tin cont de chestia asta... Multumesc.

Scuze daca este offtopic...dar la motorul meu D2 se recomanda si schimbarea rolei de la cureaua auxiliara sau e suficient sa schimb doar cureaua??

La fel si cu pompa de apa la schimbarea distriburtiei? Este necesara inlocuierea ei ?

Am citit ca sunt ceva probleme cu ruperea curelei auxiliare din cauza intinzatorului si vroiam sa stiu sigur...masina fiind second as vrea sa cam schimb tot ce

este nevoie la ea mai ales ca dupa codurile din cartea service nu imi dau seama ce s-a schimbat si ce nu.

Multumesc.

Edited by Ionescu Lucian

Share this post


Link to post
Share on other sites

Chiar daca schimbi cureaua, exista riscul sa se rupa din nou, asa ca poti circula cu una de rezerva in portbagaj :)

Pompa de apa se schimba dupa 200.000km

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pompa de apa , odata cu distributia . La 240 km / 10 ani .

Share this post


Link to post
Share on other sites

Bun...deci masina are acum 153.000 km(sper ca reali :D)...citisem ca distributia se schimba la 80.000km si cum se apropie de 160.000km, deci la a 2-a schimbare, ma gandeam sa

schimb si distributia...acum Cristi imi spune ca se schimba la 240.000km sau 10 ani .... deci sa mai astept cu distributia ???

Oricum am cumparat astazi ulei si vreau sa ii fac schimbul de ulei ca asta orice ar fi il fac + filtru de ulei, aer, habitaclu....

ma interesa daca pentru filtrul de combustibil exista un interval de schimb recomandat ?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pt filtrul de combustibil poti astepta si 20-30k km...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Vezi ce ulei pui , arunca o privire si pe topicurile de ulei .

Legat de distributie , eu as schimba-o pe la 200 k km

Share this post


Link to post
Share on other sites

Vezi ce ulei pui , arunca o privire si pe topicurile de ulei .

Legat de distributie , eu as schimba-o pe la 200 k km

Am citit înainte și pe forum și în cărticelele cu care a venit mașina... Recomanda 5W30 și în condiții speciale 0W30...bineînțeles norma A5/B5...am luat castrol 0W30 for Volvo Cars A5...

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now
Sign in to follow this  
Followers 0