grandanant

S60 Automat

13 posts in this topic

De ceva vreme caut sa cumpar un S60 automat. As vrea sa va intreb cum se comporta cutia autimata de la 100.000 in sus. Ar trebui sa ma astept la probleme dupa 100-150.000 km?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Salut, dar nu ai spus ce an de fabricatie doresti pentru a sti colegii ce sa-ti raspunda.

De unde vrei sa cumperi masina?

Sent from my iPhone using Tapatalk

Edited by nionut76

Share this post


Link to post
Share on other sites

2010-2012. Preferabil din Germania insa poate sa fie si din RO. Desi la noi piata este foarte mica.

Initial cautam un Seria 3 si din intamplare am dat peste un, S60 2.0t, 203hp, din 2010, automat, 130.000. O frumusete de masina, mi-a parut foarte rau ca n-am reusit sa o iau. Era la o licitatie si mi-a scapat.

Ma indreptasem spre bmw doar pentru motorizare, insa de departe as prefera un S60.

Apropo de piata din Romania, ce stiti in general despre masinile puse la vanzare pe olx sau autovit? Sunt la fel ca in situatia bmw-urilor, majoritatea "facaturi"?

Share this post


Link to post
Share on other sites

90% din cazuri da.

Sent from my iPhone using Tapatalk

Share this post


Link to post
Share on other sites

90% din cazuri da.

Sent from my iPhone using Tapatalk

Cum ai ajuns la concluzia asta? Ai urmarit piata, ai vazut masinile care sunt la vanzarem le-ai testat, ai gasit defecte ascunse?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Am urmarit piata, am vazut pana acum multe masini interesat de a cumpara ceva. Din pacate tot ce am vazut erau manarite. Fara acte complete, cu multe probleme, etc. Din proprie experienta ma exprim pe c30/c70. Cel putin la c70 toate sunt manarite. 5 masini la vanzare , 5 manarite. Procent de 100%. De asta am dat 90%, mai sunt cazuri dar proportia covarsitoare este data de masinile masluite.

Sent from my iPhone using Tapatalk

Masini care au istoric indoielnic si proprietarii nu au actele de service, masini care sunt aduse din Germania dar sunt la vanzare la km relativi mici si cand intrebi de istoric se da din gard in gard, masini care au fost cumparate de la reprezentanta si care nu au istoric pe urmatorii 4 ani de la achizitie si care prezinta urme de revopsire, faruri sparte, crapate, etc. Sunt multe de spus. Banuiesc ca nu crezi ca vei cumpara s60 la 11 mii euro cu 90 mii km rulaj. Doar sa fii naiv. Si tot din proprie experienta avand masina la vanzare de ceva timp observ exact lucrul asta, toti vor masina la zero km daca e posibil, sa fie impecabila desi masina e 2008 si sa coste sub 4000 euro. :))) Cam greu.

Sent from my iPhone using Tapatalk

Share this post


Link to post
Share on other sites

...

Banuiesc ca nu crezi ca vei cumpara s60 la 11 mii euro cu 90 mii km rulaj. Doar sa fii naiv. Si tot din proprie experienta avand masina la vanzare de ceva timp observ exact lucrul asta, toti vor masina la zero km daca e posibil, sa fie impecabila desi masina e 2008 si sa coste sub 4000 euro. :smile:)) Cam greu.

De fapt caut sa fie si mai ieftina. Ce care mi-a scapat s-a dat cu putin pste 9000 de euro.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Atunci mi-e greu sa cred ca vei gasi s60, automat, 2011-2012 , sub 100k km. Unul bun in niciun caz.

Sent from my iPhone using Tapatalk

Share this post


Link to post
Share on other sites

Cred ca topicul a luat-o putin intr-o directie gresita, pentru ca nu asta era subiectul: daca si la ce pret poate fi gasit un s60.

Subiectul era: durata de viata a unei cutii automate, si a unui motor echipat cu asa ceva. 2010-2012. Disel sau benzina.

Intreb ca sa-mi pot face o idee daca, si de la cati km in sus ar trebui sa ma astept la probleme.

Edited by grandanant

Share this post


Link to post
Share on other sites

Modelul cred ca e prea nou ca sa fie relevanta informatia, desi avem in service un S60 2011 de Belgia cu peste 200.000km, dar are cutie manuala, si momentan de stricat s-a stricat pompa de motorina din rezervor

Share this post


Link to post
Share on other sites

...si-am incalecat p'-o sa si v-am spus parerea mea!

De ce vrei 2.0T? S-ar putea sa ma insel dar din cate stiu la motorull asta cutia de viteze este Power(stift)!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Asa este, la modelul ala cutia de viteze este Powershift. De fapt conform Wiki, toate modelele S60 automate au aceasta cutie de viteze. ce-i drept cele mai noi au un powershift model imbunatatit.

As prefera 2.0 insa dupa specificatiile teoretice. Ce-i drept aceste motorizari sunt rare. De fapt toate motorizarile pe benzina sunt mai putin disponibile pe piata.

Comparativ, cum e 2.0t fata de T3/T4 ? Ca fiabilitate, longevitate si tinuta de drum?

Si daca tot am intrat in discutie, as mai avea o intrebare pentru conoscatori. Cum e powershiftul fata de alte cutii automate? DSG passat, multitronic Audi sau ce de la bmw(modele mai vechi in 6 trepte). N-am condus niciodata o masina cu powershift asa ca n-am nici o idee.

Edited by grandanant

Share this post


Link to post
Share on other sites

Offtopic

...orice masina ce prezinta cutie automatica trebuie cumparata de noua sau macar in primele 2,3, revizii pt a avea o satsifactie ,cel putin teoretica in privinta fiabilitatii.

Orice ulterioare probleme tind catre regresie a fiabilitatii si costuri majore .

Sfaturi sigure! Vizita la service-uri sau legaturi cu persoane avizate tehnic pe acest segment de cutie automatica,,carora le trec zeci de masini zilnic .Poti incepe cu Ford ca de la ei vine cutia de Volvo ,chiar daca este reorganizata de Volvo apoi Volvo

Una este exploatarea masinii de proprietar zilnic sa zic (eventual cu pretentii maxime)si altul este elementul service (doar baieti capabili tehnic vbind)unde se aduna defectele de peste tot si exista pareri avizate.

Pina si multi samsari sint peste multi membri de forum, tehnic vorbind,asa ca... :smile:

Edited by V50Saphir
1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now