Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

Tavi Td

SCHIMB Volvo S80 Drive MY2011 cu XC70 sau XC90

8 posts in this topic

Salutare la toata lumea.

Dau la schimb Volvo S80 Drive fabricatie noiembrie 2010, model 2011, motor 1,6 D 109 CP cutie manuala 5 trepte, provenienta Belgia, a venit in tara in 2013 in septembrie cu 153.000 km si istoric tehnic Volvo la zi, acum are 200.000 km, impecabila optic si tehnic.

Istoricul si povestea masinii sunt aici:

O schimb din nevoia unei masini mai inalte si 4x4, in ideea de a renunta la Pajero pe care il detin acum.

Vreau un XC70 sau un XC90, in stare buna si de aceeasi valoare aproximativ, dar poate fi si diferenta +/-.

Astept oferte.

Tel. 0745.007103 sau e-mail: dragotoiu_octavian@yahoo.com

Daca e nevoie si de poze o sa pun maine deoarece acum scriu de pe tableta si nu este activ butonul "choose file".

Multumesc.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Subscriu faptul ca masina este super-intretinuta cu o gramada de piese ORIGINALE, iar achizitia lor poate fi dovedita cu facturi.

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Cred ca nu vrei o masina mai veche de 2010, nu-i asa? Ar trebui sa fie un XC70 D3/D4/D5 AWD sau un XC90 D5 a caror valoare depaseste cu siguranta valoarea masinii tale. Sunt curios din ce motive ar schimba cineva o asemenea masina cu un 1.6D!

Succes!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nu vreau sa fie considerat ca un "up" mascat, dar tin sa mai fac unele precizari... (multumesc pentru intelegere). Am spus deja ca poate fi si cu diferente de valoare plus/minus, iar motive nu e treaba mea sa caut, eu unul pot sa gasesc, dar nu e cazul. De exemplu costuri de intretinere mai mici si consum mai mic... in fine, nici la an nu tin sa fie neaparat dupa 2010 daca e bine intretinuta si in stare buna. Anuntul meu este mai mult unul de "proba", incerc sa gasesc o solutie sa elimin una din cele 3 masini ale familiei, care au fiecare rostul ei si nu pot renunta la niciuna fara a o inlocui cu un "compromis". Nu vreau sa scap de ea si nu vreau sa renunt la ea din niciun motiv ascuns, dar vreau sa inlocuiesc doua masini cu una singura, care sa faca ce fac astea doua.

Adica:

- am un Megane HB 1.9dci din 2004 care e masina sotiei si care are o destinatie definitiva;

- am un Pajero V60 2,5 td din 2002, LWB, 7 locuri, pe care o folosesc uneori iarna si 2-3 luni vara cand mergem la casa de la munte cand e nevoie de spatiu si unde accesul necesita un 4x4, dar in urma unor reparatii destul de recente ale drumului de acces se poate merge si cu un XC70, de exemplu;

- in fine a3a e VOLVO pe care il folosesc preponderent in interes de serviciu, deplasari in tara si strainatate, si a venit in familie printr-o intamplare, scrie in topic, inainte de a o cumpara foloseam Pajero pentru asta.

...cam asta e, ultimele doua as vrea sa le inlocuiesc cu una singura pe post de "compromis". Intre timp ma mai gandesc si la alte solutii.

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nu o vand pur si simplu, din motivele pe care le-am enumerat mai sus. Eu am dat pe ea in ianuarie anul trecut 12.500 euro cu 2000 avans si restul o platesc in rate fara dobanda in 5 ani... iar in conditiile astea toata lumea imi zice sa o tin... dar un schimb tot cu un VOLVO din modelele pe care le-am precizat mi-ar da posibilitatea sa vand Pajero si sa inlocuiesc doua masini cu una singura. Am vazut pe site-uri de specialitate preturi de la 8000 la 13-14000, iar a mea are km REALI si ISTORIC TEHNIC LA ZI, pana la 153.000 reviziile si reparatiile au fost facute la reprezentanta in Belgia. De cand o am eu se ocupa de ea un mecanic cu 13 ani de experienta si cursuri la Ford si Casa Auto.

P.S. Asa cum spunea si colegul @Midnight Caller, tot ce am schimbat eu la masina de cand o am sunt piese si consumabile originale achizitionate de la el.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Scuze, poate devin agasant insa nu ma pot abtine sa intreb: de ce nu ai vinde masina pur si simplu? Ulterior ai vinde si Pajero care in semnatura ta tine locul unui V60 si cu 18-20000 euro ti-ai putea achizitiona un XC mai putin ''compromitator''.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pajero ESTE V60, asa se numeste modelul III de Pajero. Pajero IV, ultimul, este V80. Daca se concretizeaza o oferta pentru el ma pot gandi si sa o vand direct. Dar daca o vand pur si simplu ma simt obligat sa o achit la prietenul meu de la care am luat-o, si care mi-a dat-o mie in conditiile amintite mai sus deoarece ma stia fan VOLVO.

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites