agr350r

Solutii intretinere chedere si plastice!

12 posts in this topic

As vrea sa dezbatem un subiect nou (cel putin nu am gasit unul similar) si anume cum procedam la intretinerea cauciucului si plasticului la o masina.

De ceva timp, observ ca, sau cel putin asa am senzatia, chederele de la usi parca au intrat la apa, si indiferent ca este anotimp si vreme: vant, ploaie, soare sau ninsoare, parca se lipesc intre ele (atunci cand deschid usile sau portbagajul).

Pentru cei care au luat masuri in aceasta privinta, ce recomandari aveti? Sau pentru cei care vreti sa remediati problema, ce solutii, produse vreti sa alegeti? :smile:

Edited by agr350r

Share this post


Link to post
Share on other sites

La v70 (pe care mama nu a reusit sa il deschida 4 zile in iarna ca inghetase chederul de la rama geamului) am pus silicon ... si nu a mai inghetat . Sincer nu stiu daca te ajuta cu ceva deoarece chederul la s40 parca are alt material (cauciuc +pufisori)

Siliconul folosit era la sticluta (nu spray) 5 lei /buc

Share this post


Link to post
Share on other sites

Unde ai gasit silicon la sticluta? eu nu am gasit decat sprey,

probabil ca are inca ceva in amestec, parca asa scrie ...

vreau sa dau pe glisierele geamurilor ca sa urce mai usor.

mutumesc.

Edited by alexpopeystar68

Share this post


Link to post
Share on other sites

Prea multa bataie de cap pentru niste fiare .

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ii fac o poza , la un magazin de piese auto de prin cartier (tg mures). Daca se merita iti pot cumpara si trimite (sticluta e vre-o 5 lei transportu ...)

the product

post-3455-0-76191800-1431269165_thumb.jp

post-3455-0-26461900-1431269191_thumb.jp

Edited by Cristi Muresan

Share this post


Link to post
Share on other sites

Salutare.In poza postata de Cristi Muresan se vede un site www.silicondebord.ro . Gasesti ulei siliconic, cheder protect ,etc...Arunca o privire pe site.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Multumesc baieti pentru sugestii :) ... in special, si pe timp de vara, se lipeste chederul de la portbagaj pe tabla, sau cel putin asa simt eu! Am sa incerc cu un ulei siliconic de genul acesta.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Eu am mai dat cu silicon de bord 2+2 sau mai era un fel de silicon la Carrefour. Este un spray (nu mai retin numele). Culoarea lui este negru + galben. Este special pentru intretinerea chederelor si plasticului.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Am dat cu sprey-ul cumparat de la Carefour si se pare ca e bun,

nu se mai lipeste niciun cheder si in plus sunt mai lucioase.

2 people like this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Asta am cumparat eu de la un magazin cu profil auto! Are in cap un buretel cu o supapa ... pare a fi putin unsuroasa la mana!

Am dat toate chederele masinii cu ea, sper sa fie buna!

post-695-0-35143400-1434633500_thumb.jpg

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Si care este efectul? Le-a inmuiat, le-au umflat (adica au revenit la forma initiala), sau doar le-a "innegrit" un pic?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Problema la mine era ca, pe timp de vara, se lipeau intre ele (cele de usa cu cele pe de caroserie), nu rau, dar cand am vrut sa deschid o usa, avea efectul acela de "bere varsata si lasata in soare" ... ele nu au fost nicidecum deformate.

Au prins un luciu si au devenit putin uleioase, iar cand deschis usa, acum si cu balamalele unse, parca abia a fost scoasa din fabrica :D . Cand am aplicat-o, parea o solutie putin spumanta ... observ ca s-a uniformizat pe chedere si a disparut forma aceea de spuma.

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now