Sign in to follow this  
Followers 0
liviutlv

Romfour-transport auto-tepari

14 posts in this topic

Salutare,

Dupa cum stiti, am achizitionat un S60 din Belgia, si am considerat varianta cea mai ok de a aduce masina in tara.

Zis si facut, cercetat pe internet, sunat la Romfour, rezervat.

Azi, pe la 12.00, ii sun sa ii intreb la ce ora ridica masina si surpriza: Nu ajungem azi, doar maine dimineata.

Ori maine si vineri nu se lucreaza in Belgia, asa ca trebuie sa astept cumintel pana saptamana viitoare, cand o sa ajunga un amic de-al meu sa ridice masina.

As fi zis ca la 500 Euro macar aveau bunul simt sa ma anunte din timp ca nu ajung sa ridice masina. Sa nu zici nimic, in speranta ca merge asa, este tipic romanesc.

Asadar, mare grija cu domnii de mai sus.

Share this post


Link to post
Share on other sites

De acestia nu stiu dar nu ii poti numi tepari.Trebuie sa stii cum merge treaba cu transportatorii si daca cumva sint masini grupate de la unul doi proprietari pot exisat prioritati ,mai cu seama ca i-ai luat dupa net.Se poate astepta si o saptamina dar in fond dupa ce licitezi ai niste limite minime de timp si nu ridici masina cind vrei tu cel mai devreme. Banuiesc ca stii si asta.

Aceste masini nu pleaca goale de aici si de obicei si nu se intorc goale pt ca promit cuiva ca sint fix la ora 18 in locul cutare.Ai noroc ca nu esti din Bucuresti ca de obicei aici se lasa la centura ,autostrada etc ca nu intra cu auto trailer de 10 masini pe bulevarde.Si la 500E este pomana fata de 800-1000 cit era acum 4,5 ani.Stiind ca ai cumparat o masina buna trebuie sa o aduci pe roti sa stii ce ai cumparat si ieseai mai ieftin :smile:

2 people like this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Saphir, culmea e ca lucrez tot in transport, dar eu ma ocup de marfa paletata.

Dar eu daca stiu ca am intarziere/probleme/etc pun mana pe telefon si anunt clientul. Nu astept sa ma sune clientul sa ma intrebe de sanatate.

Si in nici un caz , daca ma suna clientul nu-i spun: aaaa....pai noi am crezut ca merge incarcata si maine si nu avea rost sa va sunam. Las-o ba ca merge-asa, ne-am obisnuit cu ea.

Pe de alta parte socoteala e in felul urmator:

Numere Belgia+ Verificare tehnica=350 Euro

Ploiesti Belgia -minim 150 Euro

Belgia -Ploiesti- minim 200 Euro in motorina

Cazare o noapte minim 30 Euro

Taxe drum: 50 Euro

Mancare si alte fite: 50 Euro

Total? Cam mare .....

Share this post


Link to post
Share on other sites

Faptul ca nu stiau ca saptamana asta toti catolicii ''se-nalta'' intr-o mini vacanta ma face sa cred ca nu sunt prea seriosi. Pe de alta parte 500 euro este pret de grupaj si probleme de logistica pot surveni. Comunicarea este esentiala dar nu prea cred ca esti in postura in care sa-i tragi la raspundere decat daca ai o proforma deja platita si un contract cu date ferme de incarcare si livrare, ceea ce nu se intampla, nu-i asa?

Eu am adus o masina din Germania acum 3 luni si dupa ce vorbisem cu o firma din Pitesti care m-a tinut vreo saptamana ba ca azi ba ca maine am luat legatura cu o firma din Salaj cum ar veni joi, vineri au incarcat-o si luni dimineata era in Bucuresti. Am platit 400 euro.

Iti inteleg nerabdarea insa adevaratele probleme sunt altele.

Share this post


Link to post
Share on other sites

1: Chiar daca nu stiau, am avut eu grija de vineri sa le spun ca masina se poate incarca numai astazi. Le-am specificat faptul ca maine si vineri nu se lucreaza.

2: S-au "scapat" si au spus ca nici nu avea cum sa ajunga masina la incarcare pentru ca a plecat din Romania marti, adicca ieri.

3: In nenumarate randuri incepand de vineri dimineata le-am solicitat asigurarea CMR, si nu am primit-o.

4: Ca urmare a "primirii" asigurarii CMR, pe care ei sustineau sus si tare ca o vor trimite, eu le-as fi trimis o comanda de transport, cu date ferme de incarcare si descarcare. Sincer sa fiu daca nu primeam asigurarea CMR, oricum nu-i lasam sa incarce masina.

5: Tot de vineri le-am solicitat un cont bancar unde sa le fac plata pentru transport, precum si datele firmei , pentru a putea intocmi comanda de transport. Culmea, ca nu am primit decat un CMR gol, pe care au solicitat sa-l completez, pe CMR era o stampila cu numele societatii si CUI.

Problema este ca eu mut zilnic marfa de 20.000-30.000 Euro pe un singur camion, si lucrez cu 4-5 camioane zilnic, dar nu procedez ca ei.

Problema este ca unii sunt profesionisti, altii sunt ajutoare de samsari si nimic mai mult.

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Esti in domeniu, gaseste-ti niste profesionisti d-astia care lucreaza ca tine si lasa-i pe aia cu samsarii lor!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Da ,nu prea este corect ce ti s-a intimplat ,acum inteleg.Ezitanti intrucit trebuiau sa se implice la termen daca le faceai plata trasnportului iar daca nu au agenda plina la intorcere fac din bucati treaba si temporizeaza anumiti clienti ,ceea ce ti s-a intimplat.

O aduci cu bine si te linistesti. :smile:

Edited by V50Saphir

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pai stii care e problema Mid?

Ca remorcile mele sunt facute pentru altceva. eu am 13.6, deci pot incarca 2 maxim 3 masini . Si sa imi aduc un camion acasa pentru masina personala nu merita.

Pana la urma am noroc cu un colaborator si o sa incarc masina marti pe o prelata. Nu e ce vroiam, dar e mai bine decat deloc.

Saphir, chiar nu era problema de plata, dar mai bine totusi ca nu am facut-o. Eram acum si ........ in cXX si cu banii luati? eram.

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Cam mare pretul, 410 E am platit pt SUV, pt V60 am platit 360 E din Belgia. Cel mai bine aduci din Belgia cu Titanic Grup din Pitesti .

Share this post


Link to post
Share on other sites

In momentul in care ai auzit ca cei cu platforma au plecat marti din Bucuresti trebuia sa cauti un alt transportator !

Pentru un S60 , chiar se merita sa te duci dupa ea , ca doar nu ai comandat la Emag hartie de copiator.

Ce te faci daca o aduce acasa fara motor ......., ce le poti face ?

Fara comanda de transport stampilata si confirmata , fara asigurare Cmr , o aduce si plina cu bagaje ......te mira acest lucru ?

Dai o caruta de bani pe o masina si o lasi pe mana la oricine ?

Eu nici macar nu o spal oriunde.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Salut ,

Pai mie mi-au spus abia miercuri la pranz ca masina a plecat marti din Romania.

Tocmai asta era ideea.

Oricum am reusit sa ii iau numere si mi-o aduce un prieten in care am incredere.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Salut ,

Pai mie mi-au spus abia miercuri la pranz ca masina a plecat marti din Romania.

Tocmai asta era ideea.

Oricum am reusit sa ii iau numere si mi-o aduce un prieten in care am incredere.

De curiozitate, cat au costat numerele si pentru ce perioada sunt valabile?

Share this post


Link to post
Share on other sites

220 numerele, valabile pana la sf lunii iunie, 100 Euro inspectia tehnica.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now
Sign in to follow this  
Followers 0