Cristi Muresan

sunete de la cureaua de auxiliare

7 posts in this topic

de cand am v50-u avea un sunet dubios cureaua de auxiliare , vizual avea urme de rugina (cureaua exterioara si fulia compresor ac)... si deschizand capota dupa o ploaie am descoperit si de ce , aripa neavand un jgeab care sa conduca apa spre botu masinii , apa ajungea pe vasul de expansiune apoi pe lonjeron apoi direct pe cureaua de aux .

rezolvarea am pus un cheder pe muchia aripii , si acum totul este uscat , si parca si sunetul a inceput sa se estompeze.

urmeaza si photos

Edited by Cristi Muresan

Share this post


Link to post
Share on other sites

poza

post-3455-0-90837200-1433059733_thumb.jp

Share this post


Link to post
Share on other sites

Inginerii de la Volvo nu s-au putut gândi la atâta! :slap:

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

mda ... cam asa am spus si eu . era foarte usor sa faci un jgheab acolo ... sau sa pui un cheder ceva ...

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Şi nu crezi că ar fi o idee bună să înlocuieşti cureaua aceea, eventual, împreună cu rolele pe care le-a prins rugina?

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

nu cred ca este cazul . dar am sa ii fac o revizie dupa sesiune , si am sa o iau in considerare .

oricum la anu va trebui schimbata distributia si atunci le schimb pe toate . (daca merge asa de 2 ani de cand e la mine ... acum ca am eliminat si apa)

Edited by Cristi Muresan

Share this post


Link to post
Share on other sites

Dupa o zii intreaga de ploaie (partial torentiala) chederul a pastrat zona perfect uscata , very nice update :D

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now