Sign in to follow this  
Followers 0
casmin

resetare ceas

7 posts in this topic

Hristos a-nviat!

am si eu o problema cu ceasul din bord. intr-o dimineata cand m-am urcat in masina sa plec la munca am observat ca ceasul meu de la bord imi arata ora 10:30 am in loc de 7:00 am. totodata si kilometrajul cela care se reseteaza era si el la 0, desi seara dinainte arata vreo 874 de km, iar kilometrajul cela mare nu s-a modificat deloc. ce poate fi?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Daca ai facut plinul de curand sau ai scos bornele de la baterie se mai reseteaza si ceasul ala ,

Km de la ceasul ala mic sunt adaugati automat la cel real ,chiar daca nu ii pui tu ei sunt deja acolo , la mine parca asa e .

Share this post


Link to post
Share on other sites

Am patit-o si eu de doua ori. Ceasul si kilometri partiali au trecut singuri in 0, fara sa umblu la baterie. Interesant este ca acum o saptamana am schimbat bateria si masina a stat cam 3min. fara baterie, pana am conectat-o pe cea noua. Cand am pus contactul am avut surpriza sa constat ca ceasul, km partiali si si radioul sunt asa cum erau inainte de schimbare. ???

Share this post


Link to post
Share on other sites

S-ar putea sa fie ceva siguranta arsa. Becurile de interior iti merg? Si mie mi se resetau ceasul si Km partiali de fiecare data cand luam contactul

Share this post


Link to post
Share on other sites

poate s-a mai plimbat vreunu cu ea....sau cei de la SRI.

:))

Share this post


Link to post
Share on other sites

Uite ce am patit eu la un moment dat.

Mi s-a resetat si mie ceasul de vreo 2 ori ( + km partiali ... ). Nu m-am apucat sa verific nimic ca era total aleator si asteptam sa pice ceva ca sa depistez usor o eventuala problema.

In fine, pina la urma mi s-a ars o siguranta cind am vrut sa schimb lampa de la portbagaj si a trebuit sa umblu pe la panoul de sigurante. Pentru ca nu stiam unde este siguranta respectiva am umblat la toate sigurantele ( le-am scos si verificat la ochi ), atit la cele din cabina cit si la alea din compartimentul motor.

De atunci nu s-a mai resetat ceasul + altele.

Poate asa e si la tine, ai o siguranta care a oxidat un pic si nu mai face contact bine.

Bafta.

Share this post


Link to post
Share on other sites

o sa incerc sa scot toate sigurantele si o sa le pun la loc sa vad ce-o sa fie....

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now
Sign in to follow this  
Followers 0