Dan Lavric

Dimensiune discuri frana fata.

45 posts in this topic

Salutare. As vrea sa imi comand niste frane noi. Discuri si placute. Nu reusesc sa imi dau seama ce dimensiune am la discurile pe fata. Ca cand vreau sa comand imi zice 305 mm sau 286 mm ? Stie cineva care a mai schimbat ? Modelu meu e 2007 s60 2.5T AWD. Stiu ca pe spate is la fel dar fata difera unele modele vin cu 286 iau altele cu 305? Nu am posibilitatea sa le masor acum. Multumesc!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Poate fi oricare dintre cele două dimensiuni. Că când ai S60 pot fi mai multe dimensiuni. Poate sunt chiar de 320, depinde de jante... de unde să ghicim noi? Că când nis la distanţă, nu vedem la aşa rezoluţie... :tongue3:

Edited by HEIMÐALLR

Share this post


Link to post
Share on other sites

nu am observat "Ca CAND" scuze.. :smile:)) i.am sunat si pe astia la dealer si mi.au zis ca au 15 inchi..dar nu imi ies calculele...

Edited by Dan Lavric
1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Jantele au 17 ca tocmai mi.a luat cauciucuri si stiu! Cred ca cea mai buna varianta e sa le masor !

Share this post


Link to post
Share on other sites

Numai aşa.

Pe jante de 17'' poţi avea ori discuri de 305 ori de 320 ori aşa-zise "up-graded", "performance" ş.a.m.d.

Aşteaptă până le măsori.

Edited by HEIMÐALLR

Share this post


Link to post
Share on other sites

La T5, mai mult ca sigur ai 305

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Dacă are kit de 17'' şi ia discuri de 305, n-or să-i fie bune. Eu aş aştepta până la măsurare.

Întradevăr, cel mai probabil e să fie de 305.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Frâne Bosch n-am folosit, dar de la FCP Euro am cumpărat şi eu şi nu pot decât să-i recomand.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Trebuie sa ai 316mm la 17" .

Share this post


Link to post
Share on other sites

nu cred ca este 316 . eu stiu de 286 , 305, 320

si mi se pare ca la 320 , au folosit alt etrier , la 286 , 305 e acelasi etrier cu alt suport

dan , fa o poza la roata (sa vedem ce etrier ai )

320 arata asa

post-3455-0-25369400-1433508553_thumb.jp

Edited by Cristi Muresan
1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

incearca sa facu una mai buna decat a mea:))

Share this post


Link to post
Share on other sites

Eu cred ca am 305 mm.... poza e facuta de iarna trecuta

post-6678-0-53670700-1433510936_thumb.jp

Edited by Dan Lavric

Share this post


Link to post
Share on other sites

fie 305, fie 286

te sfatuiesc sa le masori

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

prima varianta cred ca va frana bine doar dupa ce e incalzit tare discul (racing)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Cristi, din cate stiu eu, discurile de frana nu sunt mai eficiente daca sunt incinse!

Dovada ca majoritatea sunt ventilate, iar cele racing mai au si gaurele, tocmai pentru o racire mai rapida.

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

dar placutele sunt mai tari alea de racing , el vroia sa achizitioneze kit placute cu discuri...

cel putin eu asa am inteles

Share this post


Link to post
Share on other sites

Da as fi vrut si placute si discuri..! Am citit o multime de reviews despre cele de pe ebay. Sunt made in canada..deci nu stun chinezarii.... dar si alea is bosch totusi..asa is de nehotarat....

Share this post


Link to post
Share on other sites

discul ca discul , dar placutele sunt de 2 tipuri : moi si tari (nu ma intreba compozitia) alea tari sunt de racing si franeaza bine doar cand sunt calde , in rest scot zgomote si franeaza slab .

o masina normala (uz pe sosea) are nevoie de placute moi care sa franeze bine si la rece.

Edited by Cristi Muresan

Share this post


Link to post
Share on other sites

Oky. Atunci o sa aleg bosch! Ca zice OEM sepecification! Multumesc! Nu am de gand sa merg pe circuit cu ea..Defapt am fost pe unul..dar mai mult acceleram decat franam...ca are volvlo o stabilitate in curbe plus AWD...de nu ai nevoie de frane..:)

Edited by Dan Lavric

Share this post


Link to post
Share on other sites

Le.am masurat si au 286 mm. Am comandat bosch discuri si placute de frana boscheuroline.! Super frane si calitate! Multumesc tuturor de ajutor!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now