Sign in to follow this  
Followers 0
Mihaivos

Doresc sa achizitionez Volvo V50

13 posts in this topic

Salutari, doresc sa-mi iau un Volvo V50 de preferat an 2006+ diesel sau benzina, nu am preferinte. Daca are cineva de vanzare va rog sa ma contactati. Multumesc.

Mihai

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Este topic in bursa

Share this post


Link to post
Share on other sites

sal. e de vanzare . pretul e discutabil, negociabil ...

http://olx.ro/oferta/volvo-v-50-1-6d-an-2007-sau-variante-auto-dupa-anul-2002-ID3hMnn.html#02d0671092

Salutari, doresc sa-mi iau un Volvo V50 de preferat an 2006+ diesel sau benzina, nu am preferinte. Daca are cineva de vanzare va rog sa ma contactati. Multumesc.

Mihai

http://olx.ro/oferta/volvo-v-50-1-6d-an-2007-sau-variante-auto-dupa-anul-2002-ID3hMnn.html#02d0671092

Share this post


Link to post
Share on other sites

Mai bine cauta o Mazda sau o Toyota! In urma unui sondaj de opinie la care au participat 3 milioane de soferi, a reiesit ca o Toyota de 5 ani vechime are mai putine probleme decat un Audi nou! Sondajul a fost facut in USA de una dintre asociatiile majore de automobilisti! Din pacate nu mai am link-ul ca sa pot sa-l atasez comentariului.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Doar ca o problema la Mazda, "costa" cat 5 la Audi.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nu e chiar asa,Ionut. Plus ca de Mazda tragi de ea in orice stil vrei si cu greu cade un capat de bara,amortizor,consumabile cum le numesc unii.

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Paulica, ia zi tu cat costa o yala/broasca la Mazda 6, cat de des se strica si sa nu mai spunem ca atunci cand se strica nici nu mai iesi si nici nu mai intrii in masina pe usa respectiva. Ai idee cum se demonteaza? La Volvo este pistol cu apa pe langa Mazda.

Deci deblocat usa, demontat yala, reparat yala, montat la loc, 4 ore de munca, 100 euro manopera. La Volvo, in banii astia iti cumperi alta yala si o montezi in 30 de minute (dar macar poti intra in masina cu ea stricata). Consumul este foarte mare (comparativ cu benzinarele de la Volvo) si au probleme destule si ele

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nu poti generaliza fiabilitatea/pret la o marca doar dupa o yala. Se stie ca japonezele si chiar si coreenele sunt mai fiabile in timp.Si in anglia s-a facut sondajul si tot japonezele au castigat.Marcile premium fiind jos de tot.

Offtopic

Sora mea si a luat de noua mazda 2 1.4 benzina in 2008 si dupa 7 ani nici o problema.Anu asta a trecut la mazda 3 noua , 2.0 benzina 120 cai automata(padele volan).(full fara piele si scaune electrice:cu senzori fata spate,xenon,incalzire scaune,dublu clima,navi,ecran touch, pilot automat,bliss,oglinzi pliabil electric, geamuri fumurii de fabrica, jenti de 18, city safety,keyless entry/go ) la 22 mii din care 3500 o fost cutia. Am condus o de la Nadlac-Sebes, 4 pers full portbagaju 5,7%.Acum or venit de la bucuresti:120 autostrada si DN viteza legala...consum 5.7%.Scoate volvo atat?De fapt nu stiu care benzinara scoate atat.EU cu diselul meu acu scot cam 5.4-5.7% la acelasi stil doar ca a mea are 1600kg vs 1300kg

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Mai bine cauta o Mazda sau o Toyota! In urma unui sondaj de opinie la care au participat 3 milioane de soferi, a reiesit ca o Toyota de 5 ani vechime are mai putine probleme decat un Audi nou! Sondajul a fost facut in USA de una dintre asociatiile majore de automobilisti! Din pacate nu mai am link-ul ca sa pot sa-l atasez comentariului.

Nu cred ca o Toyota de 5 ani are mai putine probleme decat un Audi nou, nici Logan nou.Poate vrei sa zici ambele de 5 ani aceasi km.Poti sa ai 5 ani si 500mii km si cu toyota unde majoritatea sunt benzinare sa ai 5 ani si 50mii km(america). Nu mi se par relevante sondajele alea

Edited by thor4ever

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pai vorbim de generatii diferite de masini. Tu compari o masina 2015 cu una 2008 (sau ce an este a ta!?). Mercedes C Clasee 2010, 2.2 cdi, automata, am scos 4.3%, consum Germania-Romania, asa ca hai sa facem comparatii reale.

Masini din ani apropiati, motoare apropiate, preturi apropiate

Mercedes da un consum mixt de 9.9% pt S6.3 AMG 2015, dar nu avem ce sa comparam

Share this post


Link to post
Share on other sites

Eu comparam benzinarele mazda vs volvo (2015) ca are consum f bun.Poate omul vrea noua :D.

ADevarat ca diferenta de generatie se simte ff mult la benzinare de aia nu mai prea merita disel.

Asa i, c classu are consum superb.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ca sa fiu consecvent cu idea anterioara, am cumparat o Toyota Corolla de 5 ani vechime si m-am dat cu ea vreo 20,000 km. Merge ca unsa! Imi este greu sa accept ca pana acum am aruncat banii pe fereastra cu masini vestice!

Share this post


Link to post
Share on other sites

S-o folosesti sanatos si fara evenimente! Inainte sa-mi iau Volvo am "vizitat" si eu o Toyota Avensis Sedan din 2008. Foarte frumoasa masina, motor ok, insa se vedea ca a fost lovita iar interiorul era praf si pulbere, ceea ce nu reiesea din poze. Asa ca am renuntat. Inca mai e la vanzare la dealer, daca vrea cineva linkul de curiozitate, il pot da.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now
Sign in to follow this  
Followers 0