Sign in to follow this  
Followers 0
arpagic

Sunet diferit al motorului la anumite turații

3 posts in this topic

Salutare.

Să vedem dacă pot explica bine ce mă deranjează acum:

Am un s60, 2002, D5, manuală. De ceva vreme (adică de câteva săptămâni) am impresia că, în treptele de viteză a 3-a și a 4-a, atunci când turațiile ajung în plaja 1500-2200, motorul sună diferit, se aude parcă un huruit care înainte nu era acolo (seamănă cumva cu zgomotul unei tobe sport). În treapta a 2-a nu face așa, nici la relanti.

Singura schimbare făcută la mașină în ultima vreme este schimbarea distribuției. Asta s-a întâmplat în urmă cu vreo 5000 de kilometri, dar acești kilometri i-am făcut pe autostradă, de obicei în viteza a 5-a și pe la 3000 de turații, așa că nu bag mâna în foc dacă zgomotul a apărut imediat după schimbul de distribuție sau e din altă parte.

Am făcut o programare la service, dar asta e doar luni, iar eu joi-vineri am un drum Cluj-București-Cluj, și piticul nu-mi dă pace.

Mersi.

Edited by arpagic

Share this post


Link to post
Share on other sites

Am fost la o verificare și e rulmentul dreapta față.

Dacă mai pățesc și alții, la mine suna mai tare când viram stânga. No, good to know.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Asa se si verifica rulmentii. Iei viraj stanga-dreapta si daca intr-o parte suna mai tare si in cealalta se potoleste, e 90% rulment.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now
Sign in to follow this  
Followers 0