Sign in to follow this  
Followers 0
papi

Pierdere ulei cutie

7 posts in this topic

Salutare! Va retin cu rugamintea de a-mi da un sfat cu privire la pierderea de ulei din cutia de viteze, cu mentiunea ca de ceva timp observ pe asfalt cate o pata de ulei in partea stanga. Am identificat pe unde curge, asa cum reiese si din poza atasatapost-60-0-38131200-1437899606_thumb.jpg, am fost la cativa mecanici si cateva service-uri si mi-au spus cu nu am ce sa-i fac, ca asta e o buba la aceste cutii..ma gandeam ca totusi poate pot schimba garnituri ceva pe acolo..aveti idee, e posibil sa opresc pierderea de ulei? Si daca tot veni vorba, ce fel de ulei intra in cutie, ca nu mai retin, stiu ca am schimbat in 2011 cu un ulei Esso, dar nu mai imi aduc aminte caracteristicile. Mc anticipat

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nu curge cumva pe la burduful de planetara stang ? Tocmai ce-am schimbat unul tot la un 1.8 saptamana trecuta.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nu, nu curge pe la burduf..in poza se observa exact locul, e acolo un semering sau ceva de genul, asa mi s-a spus..se observa si zona ca e cu ulei, inclusiv tavita din plastic de protectie a acelei zone..

Share this post


Link to post
Share on other sites

Burduful are inauntru un rulment bagat presat pe planetara. Pe stanga nu ai niciun simering. Singurul simering pe care il mai ai e la cautatorul de la cutia de viteze.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Exact, acel simering de la cautator, acela este problema. Azi am fost la service si s-a confirmat ca el este cel cu pricina, insa am primit un raspuns evaziv spre negativ pentru a-l inlocui. Se poate inlocui pentru a nu mai avea pierderi de ulei din cutie si daca da, unde il gasesc? Multumesc pt raspunsuri.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Se poate inlocui, dar te costa manopera minim 500RON sau chiar mai mult daca trebuie desfacuta in doua cutia.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now
Sign in to follow this  
Followers 0