Sign in to follow this  
Followers 0
ironman

Prindere ISOFIX

10 posts in this topic

Am un Volvo V50 din 2008, 2.0D, Kinetic. Dorind sa montez un scaun cu ISOFIX, am sesizat ca nu gasesc cuplajul din spatele scaunului, unde se prinde acea chinga suplimentara dupa ce scaunul este fixat in cele doua cleme din fata. In manualul masinii am urmatoarea ilustratie:

2015-10-07_2112.thumb.png.2cd596d47a8dc0

De asemenea in manual scrie ca toate autoturismele Volvo sunt dotate cu asa ceva. Nu mai gasesc exact pasajul dar parca asa am citit si totodata nu scrie nicaieri ca ar fi optionale (ar fi si culmea pana la urma). Doar ca eu nu gasesc acele puncte de fixare nicicum! Vreo idee?

 

 

Edited by startrektng

Share this post


Link to post
Share on other sites

Dar de ce vrei sa prinzi scaunul tip isofix de Top-Tether.Daca ai prindere isofix scaunul prin cele 2 balamale + picior iti asigura siguranta necesara.Acum poate la un impact frontal cureaua Top-tether ajuta putin la fixarea scaunului la deplasarea catre in fata(siguranta suplimentara fata de ce ofera piciorul isofix).Daca nu aveai isofix si era prins doar in centura as fi zis ca merita. Daca ai prinderile pe spatele scaunelor ca siguranta merita sa le pui dar daca nu ai si vrei sa improvizezi zic ca te complici...cred

Jos la baza scaunelor asa ca in poza aveam acea prindere,dar aveam Momentum.

LE:ti am raspuns pt ca si eu acu caut scoica,apoi scaun si sincer sa zic daca optezi pt o marca buna nu cred ca ai de ce sa ti bati capul gen Romer safefix plus, sau alte marci Inglesina,Nuna.Eu neavand isofix am optat pt Nuna pipa scoica si Inglesina Millemiglia

Edited by thor4ever

Share this post


Link to post
Share on other sites

Chestia e ca nu are picior scaunul, deci cureaua aceea ar fi singura extra masura pe langa balamale. Iar scaunul l-am comandat inainte sa am masina, convins fiind ca o sa am unde prinde cureaua in spate. Ciudat oricum, sunt foarte surprins ca nu le am. Or fi ascunse pe undeva, dar am sapat destul pe acolo incat aproape sunt convins ca nu-s... 

Share this post


Link to post
Share on other sites

AI LE in primul mesaj.

Poi daca nu ai picior atunci ala nu prea ii isofix adevarat.Sincer nici nu m am uitat dupa produsele facute pe vapor unde vad ca sunt isofix fara picior.Atunci da, ar merita prinderea Top-tether dar acele prinderi sunt clare si le vezi nu tre sa le cauti cu lupa.Lasi scaunul jos si sunt pe spatar la baza,exact ca n poza(sau le vezi prin portbagaj)

Nuna este acreditat si pt zbor...cu avionul...nu cu masina

Edited by thor4ever

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nu stiu ce sa zic, l-am luat de la cel mai mare magazin online, firma producatoare e cunoscuta, destul de scump a fost, pret mediu sa zicem, deci nu pare a fi facut pe vapor. 

Scaunul

No, asta e, am sa ma reorientez, daca vrea cineva scaunul de mai sus, e de vanzare.

Totusi, pe vapor sau nu, cu picior sau nu, cred ca ar fi trebuit sa am acele prinderi in spate, mai ales intr-un Volvo. Plus ca din cate stiu acele prinderi sunt parte a sistemului ISOFIX. Nu sunt optionale, sau in fc de noroc, le ai sau nu. Daca ei fac rabat la masurile de siguranta, atunci... nu stiu ce sa zic. Mai mult asta ma seaca, decat scaunul. Singurul lucru care nu l-am facut inca, e sa scot si marele capac din spate, acolo unde e si spatiul pt roata de rezerva si sa vad poate prinderile sunt sub nivelul ala. Am sa o fac si pe asta, desi am bagat mana pana la baza scaunului si tot nu am gasit. 

Edited by startrektng

Share this post


Link to post
Share on other sites

Cum ziceam cred ca te complici.In primul rand ai dotarea cea mai mica la masina deci  top-tether nu ai dar ai isofix(zi mersi), eu nu am nici isofix nici top tether si este dotarea peste medie, dar la opel am si isofix si top tether

Nu stiu unde cauti dupa ele dar ai 2 imagini clare unde se vad.Ti am pus pe 2 culori.

In legatura cu scaunul : de ce sa l vinzi?Doar pt ca nu are picior sau ca nu ai tu top tether?Ai fi singurul care nu are asa ceva.Vinde masina si cauta cu top tether :D. Oricum un scaun auto cu isofix cu picior si siguranta acreditata, premii castigate il gasesti pe la 4-500E(Cybex,Romer,Concorde,Nuna,Inglesina). Fii multumit de masina de scaun si nu te gandi la ce i mai rau

IMG_5252.JPG

68656395.jpg

Edited by thor4ever

Share this post


Link to post
Share on other sites

Bine spus. Oricum, cred ca am zis in gluma cand am zis ca-l vand, am sa-l pun in cealalta masina (daca voi sa-l putea sa-l prind cu centura de siguranta, pt ca nu are isofix), pt ca oricum scaunul vechi trebuia schimbat cu unul de grupa mai mare.

Masina deocamdata nu o vand, abia am luat-o :D. Nu e chiar Kinetic si atat, peste Kinetic mai are extra optiuni, cum ar fi navigatie cu telecomanda, telefon cu bluetooth, audio high performance, cutie automata, comenzi audio si telefon pe volan, jante aliaj sau aluminiu, senzori de parcare spate si poate si altele care nu le-am descoperit inca. Ne-a tras-o un pic samsarul intr-adevar, pt ca trebuia sa fie momentum, dar se putea si mai rau. Dar asta e alta poveste.

Am sa caut scaun cu picior, sau orice alt tip daca exista care sa fie isofix dar sa nu necesite top tethers. Merci!

Edited by startrektng

Share this post


Link to post
Share on other sites

Dar vezi ca picior gasesti doar categoria 1.Deci un 0-18kg sau 9-18kg(nu prea merita) si alea s si cu rotire, mai grele bla bla si bani pe la 4-500E.Daca vrei Isofix dar sa si prinda mai multe categorii gen 1-2-3(9-36kg) acolo nu gasesti nimic cu picior chiar si la firmele puternice dar si preeturile sunt pe la 250-300E. Deci daca vrei isofix cu picior esti limitat la 18kg dupa care vei reveni la cel pe care l ai acum. Sau tragi chingi si le legi de roata de rezerva :D 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Sau chem un sudor sa sudeze chinga aceea direct de caroserie.. sa fiu sigur ca nu cedeaza :D

Share this post


Link to post
Share on other sites

No, le-am cautat, si le-am ras-cautat, nu sunt. Deocamdata am prins chinga intr-o clema din aceea de prins bagajele, in spate in portbagaj, nu ajuta foarte mult solutia asta, dar pana iau scaun cu picior, o las asa. 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now
Sign in to follow this  
Followers 0