MirceaV50

Volvo V50 2007 cu bune si cu rele

6 posts in this topic

Va salut pe toti si sper sa nu fie interzis sa fac acest topic (daca este imi cer scuze si va rog sa il stergeti:) )

Sunt nou pe acest forum si la primul Volvo, asa cum spune si titlul e un V50 1.6D din 2007 cu 183000km si intrebarile mele acopera mai multe subiecte :) - pe care as vrea sa le centralizez aici - printre care ce am facut pana acum dar si ce ar trebui/as vrea sa ii mai fac

Deci ar fi cam asa:

Masina a fost cumparata cu parbrizul spart si l-am schimbat la cei de la AGER si pana acum sunt multumit si va multumesc si voua entru sfaturi - am studiat putin forumul inainte de a-l schimba - deci ii recomand si eu mai departe daca aveti nevoie (parbriz saint gobain, a costat 580ron cu totul)

Fostul proprietar mi-a spus niste lucruri dintre care nu stiu cate sunt adevarate sau nu asa ca cer si parerea voastra despre niste lucruri.

O chestie ar fi cum ca ar fi avut motorul ar fi fost schimbat la volvo si ca ar avea real numai vreo 70.000 , aveti idee daca poate fi verificata chestia asta la o reprezentanta? nu ma intereseaza neaparat km dar ma intereseaza intretinerea motorului care difera putin la 180.000 de km fata de 70.000 (sau asa stiu eu, cel putin in ceea ce priveste uleiul)

As vrea sa stiu daca poate cineva sa schimbe limba din consola centrala, pentru ceasurile din bord am vb deja cu Bogdan si am vazut ca e recomandat de toata lumea asa ca ma bazez si pe o recomandare pt consola

O intrebare mai de figuri asa ati auzit de torpedou si spatiul din cotiera refrigerate la un V50 din 2007? mi s-a spus asa ceva dar eu stiu ca de regula exista un buton pt asa ceva si eu inca nu l-am gasit :) (adica cel mai probabil nu exista)

Mai am de bagat niste bani in ea si as vrea sa ii dau cuiva care stie ce face si care isi face meseria cu interes, stiu ca e din ce in ce mai rar sa gasesti asa ceva dar as aprecia o recomandare pt un mecanic bun sau si mai bine, un mecanic de volvo :)

Orice alte recomandari sunt binevenite!

Daca fostul proprietar e pe aici il salut :) si imi cer scuze daca l-am ofensat in vreun fel cu intrebarile mele

Share this post


Link to post
Share on other sites

Salut  si sa il stapinesti sanatos! La reprezentanta Primus poti intreba si dupa VIN-ul maisni iti pot spune de unde este maisna ,seria de motor original etc.Apoi compari seria celui nou cu ce a iesit din fabrica  insa ma indoiesc ca ar avea motor schimbat dar in fine.

Posibil orice cu acest model de motor si mai ales  cu maisnile aduse din afara iar daca este achizitionata de noua intial, din Ro  atunci este mai simplu tot la Primus.

Poate sa faci si o revizie la ei si ar fi mai simplu cu datele ,ma gindesc..:)

 

Edited by V50Saphir

Share this post


Link to post
Share on other sites

Poate sa aibe 300mii sau 70mii uleiul il bagi acelasi ca la 0km.De la ce mecanici din spatele cortului ai aflat ca bagi ulei mai gros cand ai multi km (sa ascunzi probleme masinii, doar) este o stire eronata.Ai dpf deci grija cu uleiul.

Daca deja ai luat legatura cu Bogdan nu mai tre sa cauti pe nimeni pt problemele tale.

In legatura cu motorul: ti a spus de ce a pus motor nou?Lovita cumva?Ca pt orice alte probleme nu cred ca se schimba motorul.Deci vezi si pe sub ea cu toate ca i prea tarziu acum. Pune o pe un tester dedicat volvo la bogdan  

Edited by thor4ever

Share this post


Link to post
Share on other sites

Legat de torpedou frigorific , ma indoiesc , sistemul este unul simplu , o teava mica care deriva din tubulatura de ventilatie , care se opreste din torpedou cu o clapeta (cam sistemul acesta l-am vazut aplicat , frigidere proprii , la rollsRoyce )

Share this post


Link to post
Share on other sites

Daca este la volvo s40 , nu stiu ....poti verifica

Share this post


Link to post
Share on other sites

@saphir 

Merci de informatii, o sa vad cum ajung si pe acolo, nu ma roade chiar asa de tare treaba cu motorul dar as vrea sa stiu cândva, urmeaza o revizie oricum 

@thor4ever

Multumesc de informatii, o sa vad cum iau legatura cu bogdan si o sa vad cand o sa am niste timp si eu si el sa se uite si la "dricul" meu :) si o sa vorbesc cu el să verificam mai multe lucruri 

Dupa cum am spus, nu ma prea pricep la lucrurile astea de-aia cer mai multe păreri si de-aia am cerut informatii aici ;)

Masina a fost văzută de mai multi mecanici si probată pe toate partile, dar o sa vad si ce parere are bogdan daca reusesc sa ajung pe la el. 

@Cristi Muresan 

Dupa cum am zis era un moft :) nu cred că există asa ceva 

 

Daca mai aveti ceva sfaturi in ceea ce priveste masina si modelul asta, le apreciez :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now