Manomapple

Zgomot în zona motorului

6 posts in this topic

De câteva zile se aude un zgomot din zona motorului. Sincer nu pot sa îmi dau seama sigur de unde. Este acest ticăit care se repeta .nu contează dacă mașină e rece sau calda . Și nici nu afectează mașină la turație etc. PS. Când turei motorul acel ticăie se menține, dar se aude la fel de calm (nu se intensifică) dacă puteți sa ma ajutați.  Mulțumesc 

 

20151009_192147.mp4

Edited by Manomapple
Nu funcționează video

Share this post


Link to post
Share on other sites

mergi la service ... poate isi dau seama acolo ce maina este!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Scuze . Am uitat sa scriu. 

Este un Volvo v40 2001 , 1.8 benzina ,automat

Share this post


Link to post
Share on other sites

Scuze . Am uitat sa scriu. 

Este un Volvo v40 2001 , 1.8 benzina ,automat

Am găsit problema în câteva video -uri pe internet dar nu știu cum se traduce corect . Zgomotul vine de la "VVT pulley" . În momentul în care ii scot cablul nu mai se aude acel "ticait". Este greu de schimbat sau ar trebui sa îl duc la un mecanic specializat? (Am întrebat la un service și a zis ca în jur de 300£) 

 

Este vreo problema dacă nu o schimb pentru moment și mai aștept? 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Poti sa astepti fara probleme pana incepe motorul sa se balbaie si sa se opreasca. De rupt nu se rupe nimic.

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Buna ziua aceiasi problema o am si eu dar la mine motorul are o intrerupere in mers la relanti am verificat ,clapeta de acceleratie,(iac),debitmetru,bujii,bobine nu stiu ce sai mai fac sincer am innebunit am mers la trei mecanici pina acum .Problema cu relanti ul poate fi din acest pinion?mentionez am un volvo s40 motor 1,6 benzina din 2000 , un sfat va rog nu stiu ce sai mai fac ,poate fi si sonda lambda? La rece masina merge perfect cind se incalzeste merge in valuri da sa se opreasca in turatii merge perfect . 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now