Sign in to follow this  
Followers 0
Patrichi_Mihai

Denumire piesa

4 posts in this topic

Buna ziua tuturor.

dupa multi kilometri fara probleme memorabile, am observat ca am un furtun care imi arunca vapori de ulei (cred) sub capota. Aici vine problema, habar nu am cum ii spune acestui furtun, macar sa stiu ce sa caut. Din motor pleaca un furtun in partea frontala, intra in plexul EGR-ului (sper ca asa ii spune) si apoi se continua pana in intercooler...e cel mai mare furtun pe care il observi cand deschizi capota si dai jos masca de la motor. Cel din dreapta, care intra pe sub cutia filtrului de aer, imi scapa pe la garnitura, dar as cam vrea sa le schimb pe amandoua, nu de alta, dar au 10 ani, probabil si-au cam trait viata.

Ma poate ajuta cineva cu o denumire, un cod sau poate un magazin online de unde sa le comand? Am incercat sa le semnalizez in poza atasata, daca ajuta cu ceva (nu e masina mea in poza)

Va multumesc,

Mihai

 

volvo__s60_d5___leather_cruise_seer_maintained_2004_11_lgw.jpg

Share this post


Link to post
Share on other sites

Furtunul inconjurat cu roz e de la EGR la galeria de admisie, iar cel cu rosu este de la filtrul de aer la admisia de aer din bot. Din EGR pana jos in intercooler e alta Marie...

Ti le pot aduce pe oricare din ele, nu stiu de ce nu mi-ai dat o intrebare ca zici ca n-ai gasit la niciun magazin. Poate nu ai intrebat unde trebuie ?

Edited by Midnight Caller

Share this post


Link to post
Share on other sites

Multumesc mult de raspuns MC si scuza-mi te rog intarzaierea.

Pe primul l-am identificat deci: furtunul de la Egr la galeria de admisie.

Al 2-lea cred ca l-am hasurat eu gresit in poza aia si pare a fi cel de plastic care iese din cutia filtrului de aer, dar nu e ala, tot din EGR iese si asta, si e la fel de gros ca primul, poate mai lung cu cativa cm si mai cotit.. Am adaugat o poza mai clara.

Care are fi un pret pentru ambele + 4 coliere? (chiar nu stiu daca sunt furtunele in sine sau clemele nu mai rezista la presiune, la fel de vechi sunt ambele)

Multumesc, Mihai 

DSCN1144.jpg

Share this post


Link to post
Share on other sites

O serie de sasiu te rog si se rezolva :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now
Sign in to follow this  
Followers 0