Sign in to follow this  
Followers 0
tosa

probleme filtru dpf volvo xc90 cod eroare filtru particule blocat

4 posts in this topic

Bună seara. Sunt nou pe acest forum și sunt posesorul unui volvo xc90. Sunt din Brăila și făcând o revizie generala am băgat mașină pe tester și au apărut doua erori : filtru particule blocat și senzor presiune filtru particule falty signal. Mecanicul mi-a spus ca filtrul dpf este plin și a încercat sa facă o regenerare din tester însă nu s-a putut. Mi-a recomandat anularea lui. Ideea e ca nu mai pot merge cu masina deoarece după 50 la ora mi se aprinde martorul cu filtru de particule în bord și motorul nu mai are putere și se tureaza foarte greu. Ce ma sfătuiți sa fac? Sa anulez filtrul? Cat costa aceasta operațiune?  Imi puteți recomanda un service de încredere în zona Brăila-Galați care sa se ocupe de aceasta operațiune,  ținând cont ca nu știu dacă ma pot deplasa cu ea pe distante lungi?  Mai pot sa merg cu masina în aceasta situație sau risc sa stric mai mult la ea? Mulțumesc anticipat. 

2015-10-20_10-59-32.jpg

Share this post


Link to post
Share on other sites

Cu Delphi ,nu faci  nimic din ce ti-am zis vis a vis de tester.

In fine .99% sanse ca senzorul sa fie dus. .Din ce vad ai motor de 185Cp asa ca ,asta este.Cumpara-l si ai rezolvat.

NU mai merge cu masina ca iti omori turbina si lasa DPF-OFF ca este o timpenie la D5.Acum faci cum vrei.

Share this post


Link to post
Share on other sites

90% senzor si restul mecanicul vrea sa faca un ban pe spatele tau scotand DPF-ul

Share this post


Link to post
Share on other sites

buna seara. multumesc pentru sfaturi. in final s-a rezolvat de la sine. mecanicul a dat filtrul jos, l-a suflat si apoi a reusit masina sa isi faca regenerarea fortata.

Mesajul a disparut si masina si-a revenit.

Acum a aparut in schimb alta eroare. imi apare anti skid service recuirred si pe tester imi apar urmatoarele coduri.

unul este 000E steering angle, alul este 0109 abs iar al treilea are legatura cu webasto - additional heater ( combustion heater ) - am verificat pe tester pompa de la webasto si merge si de asemenea sistemul webasto merge - i-am facut proba.

ce poate sa fie? Multumesc

dsc_0037_22327846148_o.jpg

dsc_0038_21894351423_o.jpg

dsc_0039_22502102052_o.jpg

dsc_0040_22505147732_o.jpg

dsc_0041_22518595075_o.jpg

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now
Sign in to follow this  
Followers 0