Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

FBogdan

Volvo V50 - 2.0D (Euro3) - taxa platita si nerecuperata

3 posts in this topic

Salut! 

Vand Volvo V50 - 2.0 D (motor Euro3 fara filtru de particule). Detin si un istoric partial al operatiunilor si investitiilor facute in masina.
Timbrul de mediu este platit in 2008 si nerecuperat, detin atat chitanta prin care s-a platit ( peste 8000 lei) cat si dovada ANAF ca nu s-a recuperat (nici nu se poate recupera).
Nivel dotari Momentum + extra optiuni

- circa 209.000 km (nu garantez ca-s reali, nu am date certe in acest sens)
- motorizare 2.0 D PSA - 136 CP - fara filtru de particule
- cutie manuala 6+1 trepte
- dublu climatronic perfect functional (radiator clima nou + reumplere cu freon)
- radio cd 
- sistem SIPS
- interior gri perlat semi-piele (pe marginile scaunelor).
- car kit blue-tooth Parrot 9300 compatibil cu majoritatea telefoanelor cu blue-tooth (memoreaza pana la 10 telefoane diferite simultan)
- navigatie originala RTI Volvo (momentan nu se mai ridica display-ul din bord, insa exista kit ieftin de reparatie, eu nu m-am obosit s-o repar ca nu exista harti actualizate din ce stiu eu
- CD original cu navigatia si playerul incorporat in torpedou.
- ABS, ESP si toate air-bag-urile intacte (frontale, cortina, laterale si scaune).
- tavita de cauciuc originala Volvo in potbagaj
- 2 seturi de presuri de interior originale Volvo (mochete pentru vara si cauciuc pentru iarna)
- interior usor customizat de bun gust (inele cromate pe butoanele rotunde de temperatura, volum, etc; schimbator de viteze cromat original Volvo V50 model nou, maneta de frana de mana schimbata cu una originala Volvo V50 model nou, iluminare interior cu leduri albe).
- jante originale Volvo R16 cu anvelope de vara 205/55 R16 Pirelli noi (achizitionate anul acesta).
- roata rezerva mica originala Volvo
- volan piele cu comenzi audio si cruise control.
- pedalier sport
- cateva piese de rezerva (carcasa filtru aer, kit reparatie vopsea pentru zgarieturi, capacele - masca jante aliaj originale Volvo, kit xenon complet, plus multe alte piese, consumabile si accesorii ramase dupa upgrade-uri sau schimburi)
Masina trage bine, nu consuma ulei si consuma putina motorina pentru un motor 2.0 diesel (4-4.5 % extra-urban si 7.5% urban)

Ultimele investitii in masina: Anul 2015 - anvelope noi de vara Pirelli achizitionate recent (2015), injectoare in garantie inca 5 luni (achizitionate cu factura in Octombrie 2015), senzor pompa injectie, schimb ulei + filtre, schimb brate fata (Lemforder), EGR aproape nou (garantie 6 luni), curatare galerie admisie. 

Probleme nerezolvate: tapiserie plafon desprinsa de la lampa spate spre portbagaj, o julitura usoara pe bara fata (detin dovada si autorizatie de reparatie de la asigurator RCA - nu a fost vina mea), o problema de interpretare valori incarcare baterie => incarcare alternator blocata la 12.81V (problema o rezolv eu inainte de vanzare).

Pret: 4700 Euro incluzand tot ce am enumerat mai sus. Bonus pentru achizitionarea de catre un membru Volvo Club (manerele de interior de la portiere noi, masca cromata de la tabloul de control clima si cd_player noua, originale, achizitionate din UK)

 
 

DSC02437.JPG

DSC02439.JPG

DSC02441.JPG

DSC02449.JPG

DSC02445.JPG

DSC02419.JPG

DSC02432.JPG

DSC02448.JPG

Share this post


Link to post
Share on other sites

Scuze, am uitat nr. de tel. de contact 0721.264.610

Mutumesc!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Update!

Schimbat capetele de bara pe fata + geometrie roti. Piese noi Lemforder, detin factura doveditoare.

Schimbat flanse + rulmenti amortizoare pe ambele parti. Piese noi SKF, detin factura doveditoare.

Incarcarea alternatorului este 13.21 V si mi s-a confirmat ca e corecta.

Saptamana viitoare se schimba burduful de la planetara pe stanga spre cutie care a fost descoperit fisurat + pivot fata stanga care de asemenea a fost identificat ca fiind praf cand am schimbat flansele de la amortizoare. Am comandat burduful original Volvo, iar pivotul il detin eu acasa printre piesele de schimb.

Sunati din timp pentru o vizionare / test drive, ca nu circul eu cu masina ci sotia.

Multumesc de atentie!

Share this post


Link to post
Share on other sites