Sign in to follow this  
Followers 0
paunionutz

Reparatie motoras stergatoare S40/V50/C30

11 posts in this topic

Dupa cum bine stiti, din cauza xenonului after market, se arde motorasul de la stergatoarele de parbriz. De fapt nu se arde motorasul, ci niste integrate de pe placa electronica.

POZELE DIN ACEST DIY NU-MI APARTIN SI SUNT LUATE DE PE FORUMURI DIN AFARA

1. Pentru inceput se desfac bratele stergatoarelor si se scot bratele stergatoarelor. Daca aici intampinati dificultati, mergeti un service, pentru ca operatiunea va depaseste

2. Rotiti surubul la 180 grade cxRoKijh.thumb.jpg.e9c2c54a4f43ebc371749

3. Scoateti masca de plastic care acopera ansamblul motoraselor. Ar fi de preferat sa mai fie o persoana la celalalt capat, pentru ca o sa se agate in balamale. Miscati usor stanga drepata, sus-jos. Nu trageti, nu fortati, ca o sa crape TCOLnach.thumb.jpg.222a528a7b862d69e0089

4. Se demonteaza ansamblul (este posibil sa iasa si motorasul fara a demonta bratele, dar nu sunt sigur. Oricum mai sunt 4 suruburi in plus)

SufLsrO.thumb.jpg.8dd9e8a06c45ce65b9461esKTKNUe.thumb.jpg.a7bd65941a8804e4b8cc90

5. Se separa motorasul de brate. Se desfac cele 3 suruburi torx si piulita care tine bratulg4EcxTh.thumb.jpg.3d1ac56de8700b012f4068

6.Se desface motorasul. Are niste cleme pe margine si parca mai are si un surub (vedeti si voi la fata locului)

bhrgksnc7wla8vdpk.thumb.jpg.e15727b102ae

7. Se scoate placa electronica si se inlocuiesc ce doi tranzistori bhrgl3tjtes1kapew.thumb.jpg.3c0d4f120a0c

Cei doi tranzistori TJA1020 se gasesc la majoritatea magazinelor de componente electronice, sau reparatii TV. Spre ex http://www.piesetv.ro/TV/eshop/13-1-Componente-diverse/0/5/608-TJA1020-original si costa 10-30 de lei bucata.

Pentru Bucuresti, se pot achizitona de la magazinele de pe Maica domnului.

Sper ca este clar ca cei doi tranzistori sunt lipiti pe placa si este nevoie de pistol de lipit pentru inlocuire.

Se monteaza totul la loc, se demonteaza instalatia de xenon si se pun stergatoarele in functiune.

Spor la treaba!

 

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ce ai incercuit e driver de LIN pt comunicatie cu CEM prin care primeste cda modulul de stergator dar nu mai conteaza ,important sa faca ce i-ai zis dupa acest post DiY..:).

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ce ai incercuit e driver de LIN pt comunicatie cu CEM prin care primeste cda modulul de stergator........

Omul spune clar ca :

POZELE DIN ACEST DIY NU-MI APARTIN SI SUNT LUATE DE PE FORUMURI DIN AFARA

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ce ai incercuit e driver de LIN pt comunicatie cu CEM prin care primeste cda modulul de stergator dar nu mai conteaza ,important sa faca ce i-ai zis dupa acest post DiY..:).

Au fost schimbate integratele si n-a vrut sa "invie".

Astept acum un alt motoras...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Cate circuite TJA 1020 aveai arse Gabi? La mine s-a ars doar 1 circuit de 3 ori si mereu a functionat motorasul dupa schimbare. Cred ca mai am si acum prin masina cateva integrate TJA 1020 de rezerva.

Mai bine da jos instalatia de xenon de pe masina, altfel o sa arzi circuite sau motorase cam o data pe saptamana. Eventual cumpara o instalatie xenon mai scumpa daca-ti da mana, dar cu factura si garantie. 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Cate circuite TJA 1020 aveai arse Gabi? La mine s-a ars doar 1 circuit de 3 ori si mereu a functionat motorasul dupa schimbare. Cred ca mai am si acum prin masina cateva integrate TJA 1020 de rezerva.

Mai bine da jos instalatia de xenon de pe masina, altfel o sa arzi circuite sau motorase cam o data pe saptamana. Eventual cumpara o instalatie xenon mai scumpa daca-ti da mana, dar cu factura si garantie. 

Habar nu am cate erau busite...

Nu se vedea nici unul prajit.

M-a ajutat paunionutz ca sa le schimb pentru ca nu aveam cu ce sa le lipesc...

Astept sa vina motorasul azi si dupa sa vad daca merge.

Xenoanele sunt date jos si puse becuri simple

Share this post


Link to post
Share on other sites

Acest DIY l am facut personal acum 4 ani dar nu l am postat din diferite motive atunci.Este extrem de simplu de demontat corpul motorasului.Singura problema este dupa ce dai jos motorasul sa nu umblii la pozitia stergatoarelor ca apoi te chinui sa le aduci la pozitia 0(am patit o a2a oara din cele 3 ture).Doar un tja se arde (sau la mine) si l am comandat de la adelaide din craiova la 8 lei bucata.Inca mai am 4 bucati ca am luat ultima oara 5 buc.Din cate tin minte daca nu ma insel eu nu am dat jos placa de pe corp pt ca tjaul este la vedere.Am fost la un amic cu pistol cu aer cald si in 5min rezolvata problema.Dar cu instalatia mea de atunci cam 8luni tinea,dar apoi mi s a ars un bec si am renuntat la ele.(juma de an cat am mai tinut o).Deci cost total 8lei + bere la amic

Edited by thor4ever

Share this post


Link to post
Share on other sites

LE:

Pt cine doreste sa si repare singur.

Au fost luate se pare de la magazinul de pe bon si la pretul de atunci.

942fff660e7d00dba99df60090f9b5d63474f718dabe5429f4456402a1ec75c4.jpg

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

2 probleme legate de acest DIY, unu la mana nu se schimba ce e incercuit acolo, se schimba numai transceiverul LIN adica TJA1020  si 2 la mana daca pui NXP in loc de Philips nu tine la fel de mult, un Philips e 50 lei iar un NXP este 6 lei . 

In rest in mare e ok informatia. 

Eu nu am reparat decat vreo 100 de motorase din astea deci pot spune ca am ceva experienta  si de obicei preferam sa iau 1020-uri din CCM sau alte module decat sa dau 6 lei pe un NXP care e tot brand Philips dar mai de europa de est . 

Share this post


Link to post
Share on other sites

2 probleme legate de acest DIY, unu la mana nu se schimba ce e incercuit acolo, se schimba numai transceiverul LIN adica TJA1020  si 2 la mana daca pui NXP in loc de Philips nu tine la fel de mult, un Philips e 50 lei iar un NXP este 6 lei . 

In rest in mare e ok informatia. 

Eu nu am reparat decat vreo 100 de motorase din astea deci pot spune ca am ceva experienta  si de obicei preferam sa iau 1020-uri din CCM sau alte module decat sa dau 6 lei pe un NXP care e tot brand Philips dar mai de europa de est . 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now
Sign in to follow this  
Followers 0