george_s40

Volanta

5 posts in this topic

Salutare si Un An Nou cat mai bun tuturor utilizatorilor.

Am achizitionat de o saptamana un Volvo S40, an 2003(decembrie) cu 139500 km la bord, motor 1.9 de 102.

Masina e de noua in tara, primul proprietar a luat-o pe leasing si a tinut-o pana in 2012 iar al doilea de atunci pana ce am luat-o eu. 

Ideea e ca volanta bate pana in momentul in care se incalzeste motorul. Doua probleme am legat de acest aspect: una, e posibil sa se duca volanta la km astia avand in vedere ca 8 ani a circulat prin Bucuresti? A doua, e recomandat sa o schimb cat mai repede sau mai pot circula avand in vedere ca se aude doar pana ce motorul e cald?

Multumesc.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Mai poti circula cu ea asa, fara probleme (asta daca sigur este volanta si nu altceva)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Salutare!

Dupa cum zice si Ionut,poti circula cu ea asa. Daca o mai menajezi putin,in sensul sa nu pleci primul de la semafor sau sa faci accelerari bruste in sarcina,mai poti trage de ea asa o perioada de timp.

Problema e atunci cand bate destul de tare,atunci e recomandat sa o lasi pe dreapta ca sa nu rupi arborele.

Share this post


Link to post
Share on other sites

George,si a mea bate la masina ce-am luat-o de la tine,are 340.000km acum si bate de ceva vreme. Am zis s-o schimb in primavara...daca o mai tine. La mine nu se aude tot timpul,cred ca are anumite momente cand intra in trepidatie. Pe loc la ralanti se aude(cateodata ii dau un "sprit" si "tace" :) . In mers nu se simte/aude absolut nimic.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now