AndreiP

Consum ridicat de benzina

6 posts in this topic

Buns seara,am un V40 pe benzina de 1.8 si 90 ds kw care consuma 15,5 spre 16 l la suta in oras. Amschimbaf pinion geometri variabila solenoidul si senzor temp.antigel.Pe test nici o eroare. 

Am nevoie si de idiile voastee sau poate ati intampinat aveas problema.

Edited by AndreiP

Share this post


Link to post
Share on other sites

Verifica presiunea in rampa, regulatorul de presiune si daca mai e in parametri sonda lambda

Share this post


Link to post
Share on other sites

Salut,

Sondele lamda le-am verificat pe tester si sunt in parametri,ramene sa verific restul.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Buna seara, 

Revin cu informati noi am verificat tot si spre surprinderea mea totul e ok. Vineri schimb sonda lamda si sper sa fie totul ok.

Avand in vedere ca in zona nu am posibilitate de tester original am decis sa schimb sonda.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Buna seara,

Deși am inlocuit sonda ,curata injectoare,curățat clapeta acceleratie,senzor IAC consumul este acelas14,5/15.Consum strict in oras.Testul de consum facut plin iar după 100 km alimentat din nou.

Ce sa mai fac! Cine are o idee?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Mi-am adus aminte de mine cand imi consuma 25% Subaru. Am verificat tot si pana la urma m-am bagat sub masina sa vad daca e rezervoru spart.. sau vreo conducta... Cand m-a vazut tata tavalit sub masina m-a intrebat ce caut acolo.  Pai uite tata... ca sa vezi e rezervoru spart; ca dispare benzina din rezervor... am calculat 25% consum. PAI LA MINE CONSUMA 8. 

Daca mergi cu ea in figuri se duce si mai sus de 16 consumul. Ia incearca sa schimbi la 2000 de turatii si CEL MAI IMPORTANT sa nu apesi niciodata acceleratia mai mult de un sfert.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now