Sebybran

Volvo v50

11 posts in this topic

Salutare...am o problema..nu se mai accelerează mai mult de 3000 de ture..in a 4 si a 5...in celelalte inca mai trec umpic de 3000 dar în 4 si 5..rar de tot..Chiar si pe loc nu trece de 3000 de ture....Ce poate fi?turbo...pdf...sau vreun senzor....ceva...v50..1,6...2006...multumesc

Share this post


Link to post
Share on other sites

Limp mode , cauzat de : egr , valva control turbo , turbo , injectoare pompa de injectie , senzori de presiune rampa , regulator de presiune etc. Deci fara o diagnoza bine facuta ... the sky is the limit.

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pfff...da..deci fara pdf in cazul asta...sper sa nu fie turbo...merci..o sa merg la test..

Share this post


Link to post
Share on other sites

Poate fi si de la filtrul de motorina infundat, senzor dus, murdar etc....fa un test acolo si vezi ce zice, abia dupa aia vezi ce ai de facut.

Share this post


Link to post
Share on other sites
Acum 14 minute, Sebybran a spus:

Pfff...da..deci fara pdf in cazul asta...sper sa nu fie turbo...merci..o sa merg la test..

Nici macar nam scris despre dpf. Ai o groaza de probleme care pot cauza limp mode ... nu neaparat turbo !

Share this post


Link to post
Share on other sites

1.6d din 2006, daca e Euro 3, nu are DPF (sau cel putin asa ar trebui).

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ok..multumesc..dar spre ce inclini tu..apropo..mai imi face in a 4 si 5 si pana sa ajung la 3000 ture.dar culmea..nu tot timpul..azi am urcat o panta in a 4 si abia am urcat...nu trăgea..si nu aveam 3000 de ture

Share this post


Link to post
Share on other sites

Sunt foarte multe posibilitati, de la un furtun fisurat, pana la turbina defecta. Diagnoza scrie pe tine...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Cred că ar trebui mutate toate topicurile de genul ăsta intr-unul singur. Ar menține curat forumul și ar fi mult mai ușor de citit.

Trimis de pe al meu V1_Viper_E folosind Tapatalk

Share this post


Link to post
Share on other sites
Acum 1 oră, Sebybran a spus:

Ok..multumesc..dar spre ce inclini tu..apropo..mai imi face in a 4 si 5 si pana sa ajung la 3000 ture.dar culmea..nu tot timpul..azi am urcat o panta in a 4 si abia am urcat...nu trăgea..si nu aveam 3000 de ture

Spre o diagnoza . Dar cum spune si Claudiu , verifica tubulatura , intercoolerul , eventual sa nu fie vre-o mufa scoasa , sau intrerupta (gen senzor tem dpf, senzor pres diff are niste furtunase) , furtunasele de vacum ale valvei control turbo . 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now