CosminS40

becuri, lumini

11 posts in this topic

imi cer scuze daca mai este un topic de genul, dar nu am gasit ce caut eu.

as vrea daca ma puteti ajuta, sa imi spuneti ce model de becuri am nevoie pentruun volvo s40 an 2007-08, pe faza lunga, faza scurta, pozitie cat si pe proiectoare, nici nu stiu de cate becuri am nevoie, as vrea sa adopt un stil usor cocalaresc si sa le pun pe toate albe dar totusi sa fie si utile, plus ca faza scurta vede foarte prost, mi s-a recomandat ''philips diamond vision" dar nu stiu care e treaba cu acel H7 sau H1 sau H4 etc. multumesc :)  

Share this post


Link to post
Share on other sites

Daca ai halogen,pe faza scurta ai H7. Pt proiectoare nu am la indemana datele dar parca e H1

Share this post


Link to post
Share on other sites

Parca erau H11 la proiectoare din cate imi aduc aminte,asta la cele pana in facelift. Dupa sunt H8.

La scurta e H7,W5W la pozitie,iar la faza lunga HB3.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Salutare dragi colegi!

De curand am cumparat masina mult dorita (s60) si nu reusesc sa fac sa se aprinda luminile de sub oglinzile  exterioare atunci cind deschid portierele fata.In schimb,atunci cind apas tasta de iluminare de pe telecomanda(cheie) se aprind.Am butonat prin setari si tot nu-i dau de capat.

Rog pe cei care stiu sa ma lumineze si pe mine.

Multumesc anticipat.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Salut. Le poti aprinde doar din butonul galben si atat

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ok,mersi mult.

Nasol gandite dupa parerea mea.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Poti trage fire de la plafoniera sau de la luminile de la picioare si le legi la oglinzi

Share this post


Link to post
Share on other sites

Lumina aia se aprinde ca sa gasesti mai usor masina noaptea in parcare, si sa nu calci in vreo baltoaca inainte sa te urci in masina. Sa se aprinda cand deschizi usa... nu vad utilitatea. Cred ca nici cei de la Volvo nu au vazut-o de aia nu se aprinde. Daca vrei totusi sa se aprinda ceva, pune niste leduri din alea cu sigla Volvo... Altfel... cum a zis si colegu' mai sus: tragi fire de la becurile de sub bord.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Multumesc pt.raspunsuri.

1.N-am sa trag niciodata la un Volvo fire ca la o Dacie.

2.Banuiam ca au fost gandite ca cele din grupul VAG, sa se aprinda la deschiderea portierei.

Edited by dann
1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

1. Asa spui acum. Daca se prinde microbul de tine sa vezi ce ai sa tragi :D

2. Aici ai dreptate,era bun sa fie asa,cum era bun sa fie si altele,dar din pacare nu sunt.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Daca stai sa te gandesti :

1.cand cobori din masina tragi maneta de flash , se aprind si cele de sub oglinda (pe langa faza scurta) 

2.cand vii spre masina apesi butonul depe telecomanda . 

Si 80% din cazuri nu este nevoie ... 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now